Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bayburt'ta gerçekleşen ''Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'' na katıldı. Toplantıda hayvancılığın sorunları açıklayan Eker, en büyük sorunun küçükbaş hayvancılığında yaşandığını belirtti. Neden olarak insanların artık uğraşmadığını öne sürdü. İnsanların giderek küçükbaş hayvancılığı faaliyetini terkettiğini açıklayan Eker...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bayburt'ta gerçekleşen ''Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'' na katıldı. Toplantıda hayvancılığın sorunları açıklayan Eker, en büyük sorunun küçükbaş hayvancılığında yaşandığını belirtti. Neden olarak insanların artık uğraşmadığını öne sürdü.

İnsanların giderek küçükbaş hayvancılığı faaliyetini terkettiğini açıklayan Eker, Bayburt'ta yapılan yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Bayburt'un 2002 yılında tarımsal üretim değerinin 84 milyon lira olduğunu ifade eden Eker, bu rakamın geçen yıl 362 milyon liraya çıktığının altını çizdi. Eker, verilen desteklerin, uygulanan projelerin ve politikaların bir karşılık bulduğunu sözlerine ekledi. Türkiye'de et hayvancılığını daha da geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Eker, et hayvancılığında suni tohumlama ve ondan elde edilen buzağının kültür ırkı ile tohumlanması durumnda hayvan başına 500 lira verdiklerini açıkladı. Küçükbaş hayvancılıkla ilgili çalışmaların da yapıldığını açıklayan Eker, küçükbaş hayvancılıkta en önemli sorunların, insanların giderek bu faaliyeti terk etmesi olduğunu ekledi. Şehirlere göçle birlikte insanların sürü hayvancılığını terk ettiğini öne süren Eker, ekiden çoban diye belirtildiğini şimdilerde yeni bir unvanla 'sürü yöneticisi' olarak adlandırıldığını ifade etti.

Ayrıca, Bakanlık tarafından başlatılan sürü yöneticisi eğitim programlarının yaklaşık 1,5 yıldır devam ettiğini açıklayan Eker, eğitimlerini tamamlayanlara sertifika verdiklerini açıkladı. Sertifikalı sürü yöneticilerini istihdam edenlere ise yılda 5 bin lira verildiğini ifade eden Eker, Türkiye'de et ırkı hayvancılığının geliştirilerek, dışarıdan et alma ihtiyacının ortadan kalkması gerektiğini vurguladı.

Eker, etçi ırklar konusunda projeler üretildiğini; koyunculuğu, sürü hayvancılığını geliştirmek için çalışmalar yapıldığını açıkladı. Ayrıca Eker, 2006 yılında Kırsal Kalkınma Projesi başlattıklarını, bu proje ile ülke genelinde yatırım yapan müteşebbislere destek olduklarını vurguladı.