TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı?nda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2015 yılında tarımsal desteklemeler kapsamında 10 milyar TL hibe vereceklerini açıkladı.

"Tarım ve toprak bizim ebedi servetimiz"şeklide konuşan Bakan Eker, toprak ve tarım sektörünün Türkiye için olan önemine değindi. Tarımsal faaliyetlerin, stratejik bir bakış açısıyla ekoloji ve ekonomi disiplinleriyle müşterek yürütülmesi gerektiğini de belirten Eker, sektörle ilgili 17 kanun çıkardıklarını ve tarımın altyapısına önem verdiklerini kaydetti.

Bu yıl içinde başlattıkları proje ile 10 bin ziraat mühendisi ve veteriner hekimi köylere gönderdiklerini, ne kadar çiftçi, ne kadar ürün, ne kadar hayvan varlığı olduğunun bilgisayar ortamına aktarıldığını ifade etti.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıkoğlu da gerçekleşen toplantıda, büyük ve küçükbaş hayvan varlığının kademeli olarak artırıldığını açıklayarak, sonraki aşama olarak yem bitkisi üretimi başta olmak üzere, süt ve et üretimini; piyasa düzenlemelerinin tamamının bütüncül bir hale getirecek bir çerçevede planlanması gerektiğine dikkati çekti.
Hisarcıklıoğlu, Türkiye?nin tarımsal sanayi alanında 2023 yılı hedeflerine ulaşabilecek güce sahip olduğunu da vurgulayarak, ülke olarak 365 milyar dolar tarımsal ürün ithalatı yapıldığı 1,5 milyar insanın var olduğu coğrafyada bulunduğumuzu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Özellikle bu coğrafyada, köylerden kente hızlı bir göç var. Yani tarım üreticisi iken, tüketici orta sınıf haline gelen büyük bir nüfus var. İşte bu yüzden artık tarım eskisinden çok daha büyük bir kazanç kapısı. Ülke olarak bizim bu sektörden yiyeceğimiz daha çok ekmek var.

Türkiye olarak 2023 yılında tarımsal ekonomik büyüklükte, dünyada ilk 5 ülkeden biri olmayı hedefliyoruz. Yani 2023 yılına kadar Türkiye?nin tarımsal üretim değerini 150 milyar dolara, ihracat değerini ise 40 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor. Biz bunu yaparız. Bizde bu inanç var. Bunu başarabilmek için yapmamız gereken, tarım sektöründe başladığımız yapısal dönüşümü ve reformları hızla tamamlamaktır."