5 Aralık ?Dünya Toprak Günü? etkinliğine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, günün anlamına dair açıklamalarda bulundu. Bakan Eker konuşmasında...

5 Aralık ?Dünya Toprak Günü? etkinliğine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, günün anlamına dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Eker konuşmasında, insan kadar hiç kimsenin toprağına zarar vermediğini belirterek, hayat kaynağı olan toprağın, bizi beslediğini, büyüttüğünü, yetiştirdiğini, olgunlaştırdığını ve yeni ürünler almamızı sağladığını ancak buna karşılık insanlar tarafından verildiğini vurguladı.

Türkiye?nin 60 yıl öncede Toprak Bayramı Kanunu'nu kutladığını belirten Bakan Eker, gelişmekte olan dünyada bir takım açmazlarla uğraşıldığını kaydederek, bir yanda nüfus hareketliliği ve göç, kentleşme, büyüme, istihdam, sanayileşme, ekonomik refah artışı bir yanda bu durumların etkili olduğunu ekledi.

Faaliyetlerin, kentleşme projelerinin ve sanayileşme ilgi yatırımların yapılırken, istihdam yaratacak bir fabrika, tesis, yatırım planlanırken ilk saldırılan ve ilk akla gelen yerin birinci sınıf tarım arazisinin olduğuna dikkat çeken Bakan Eker sözlerini şu açıklamalarla sürdürdü:

?Herkes gözünü oraya dikiyor. Öyle bir baskıyla gelirler ki üstünüze, hani toprağı savunmak, korumak, tarım arazisi dediğinizde sanki kalkınmaya da, sanayileşmeye de, büyümeye de, kentleşmeye de karşıymışsınız gibi de suçlanırsınız. Ne hazin değil mi? sadece bizde değil bütün gelişme olan ülkelerde problem bu. Bir yanda büyüme, istihdam ve kentleşme öbür yanda tarım arazisi. Bu modern zamanların bulaşıcı hastalığı, zihniyetteki problem içinde hikmet yok, çünkü Anadolu gibi birçok medeniyete beşik olmuş topraklarda, şunu görürüz bütün kadim yerleşim yerlerinin tamamının dağların yamaçlarında, daha az toprağa zarar verecek noktalarda kurulduğunu görürüz?

Toprak Koruma Kanunu ile 2005 yılında bir asgari bölünebilme limiti getirdiklerini de anımsatan Bakan Eker, Mayıs ayında da  miras yoluyla tarım arazilerini bölünmesinde ki mevzuatı daha kökü bir reformla değiştirip hayata geçirdiklerini açıkladı.

Toprağa sahip çıkılmaması ve bir tek kurulun sırtına bırakılması durumunda kurulun taşıyamayacağı anlatan Bakan Eker şöyle devam etti:

?Çünkü talepler yaman, insana değiyor. İstihdam, sanayi, yatırım, şehirleşme, kentleşme nasıl engel olursun. Diyoruz ki git şurada yap daha verimsizlik bir arazi var, orada yap. Oraya giderse iki kilometre fazla yol gidecek, yola uzak kalacak, iyi görünmeyecek onun için nazlanıyor. Bak diyor, engel oluyorsunuz siz kalkınmayı istemiyor musunuz? Onun için hepimizin bilmesi lazım sahip çıkmamız lazım.?