Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, hayvancılık ve besi kredisi kullanan çiftçilerin kredilerinin yüksek faizlendirildiği yönündeki iddiaları yanıtladı.

TBMM Genel Kurulu'nda devam eden "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" nın görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, hayvancılık ve besi kredisi kullanan çiftçilerin kredilerinin yüksek faizlendirildiği yönündeki iddialara da değindi.
Bakan Eker, yüksek miktarda tarım kredilerin verildiğini ve Türkiye'de 2010 yılından 2014 yılına kadar 371 bin üreticinin sıfır faizli 8,6 milyar krediden istifade ettiğini anlattı. Hayvancılıkta olduğu gibi faizsiz kredi vermek suretiyle çalışmaları artırdıklarını dile getiren Bakan Eker, 2010 yılından 2014'e kadar kullandırılan 8.6 milyar liralık kredi nedeniyle büyük yatırımlar yapıldığını, 50'den fazla büyükbaş hayvan sayısı bulunan işletmenin 31 bin 450'ye yükseldiğini sözlerine ekledi.