TBMM Genel Kurulu'nda, HDP Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında gensoru önergesi verdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, "son 10 yılda tarım alanlarının azaldı, tarım üretiminde gerileme oldu. Yanlış hayvancılık politikası sonucu hayvan sayısı 5 milyon geriledi, hayvan ithalatına başlandı. 2000 yılında 7.8 milyon kişi tarımdan geçimini sağlarken şimdi bu sayı 6.1 milyona düştü" dedi.

Sözler Tutulsun

MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, "Çiftçiler yanlış politikalar sonucu, 12 yılın sonunda erzak yardımı alacak hale geldi. Cumhurbaşkanı her ağzını açtığında olan çiftçiye oluyor, her konuştuğunda ithalata dayalı tarımın girdi maliyeti artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan iken verdiği, 'çiftçinin mazotunu yarı yarıya indirme' sözünü yerine getirsin. Çiftçin enflasyon karşısında ezdiriliyor, ürün fiyatları enflasyonun gerisinde kalıyor, sadece buğday üreticisinin zararı 16 milyar lira, toplamda ise çiftçinin uğradığı zarar 60 milyar liradır. Türkiye 16 yıl aradan sonra canlı hayvan ve et ithal ediyor, sorunlara yerinde ve kalıcı çözüm üretilmediği için etin ucuzlamadı, bunun sonucunda da hem üretici hem tüketici zarar görüyor. Et ithalatı nedeniyle 3 milyar dolar yabancı ülkelere aktarıldı. Yani yabancı ülkenin çiftçisi desteklenmiştir. Yılın 12 ayı çiftçi için kara kışa dönüşmüştür, köylerde hüzün vardır, geçim derdi vardır, borç yükü her köylüye sinmiş ve sirayet etmiştir. Traktörler boşa çalışmaktadır. Biçerdöverlerle biçilen ürünün parası bankalara ve tefeciye gidecektir. AK Parti'nin çiftçiyi yüz üstü bıraktı. Kaçak ve karanlık saraya sıra gelince trilyonları cebe koyan şebeke, konu çiftçi olunca, 'gözünü toprak doyursun' ve 'al ananı da git' diyebilmektedir. İki milyon insanın çiftçiliği bıraktı, arazisini terketti. Saraydaki Recep değil, tarladaki Recep mağdurdur, kaçakçı Rıza değil Yozgat'lı Rıza mağdurdur. Bu iktidarın yatacak ve kaçacak yeri yoktur. Köylere kabus çökmüş, senetler ve icralar kuyruğa girmiştir" dedi.

Komsiyoncular Kazanıyor


HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, "Tarım kooperatifleri işlevsiz hale getirilerek, tarım sektörü piyasaya teslim edildi. Küçük üreticiler büyük şirketlerin arasında yok oldu, şirket tarımı teşvik edildi. Belde ve köylerde yaşayan, tarımla uğraşan insan sayısı yıllar boyunca azaldı. Mevsimlik işçilerin sorunları devam ediyor ve bu sorunlara çözüm bekliyorum. Çiftçinin ürettiği ürün bir kaç elden geçtikten sonra tüketiciye ulaşmaktadır ve bu da ürünün fiyatının yükselmesine neden olmaktadır. Bu durumda da üretici ve tüketici zarar etmekte, aradaki komisyoncular kazanmaktadır" dedi.

'Cahil, Bidon Kafalı, Göbeğini Kaşıyan Adam'

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, "Anadolu toprakları tarım açısından dünyanın en önemli topraklarıdır. Avcılık ve toplayıcılıkla geçimini sağlayan insanoğlu 10 bin yıl önce, bu topraklarda tarım ve hayvancılığa başlamıştır. Bu topraklar dünyada bulunmayan olanaklara sahiptir. Bir çok ülkenin olduğu Avrupa'da 12 bin bitki çeşidi varken, sadece Anadolu'da 13 bin bitki çeşidi vardır. Biz gen bankası üzerinde yaşıyoruz. Mısır, ayçiçeği ve çeltik dışındaki bütün ürünler ya azaldı ya da üretimi sabit kaldı. Türkiye buğday, arpa, soya, ayçiçeği, mısır, çeltik, bakla, mercimek, fasulye, nohut ve hayvansal ürünlerin tamamında net ithalatçı konumunda oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker bakanlık yaptığı 11 yılda rakamları çarpıtmakta ustalaştı. Bakanlığın resmi rakamlarına göre, Türkiye tarım ve gıda ithalatı açısından 2014'de 6 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etmiştir, ihracat ise bir milyar dolardır. Yani 5 milyar dolar dışarıya para gitmiş. 13 yıl boyunca tarım ve gıdaya toplam 139 milyar dolar (350 milyar lira) para ödenmiştir. Bunun üzerine daha ne söyleyeceğiz? Konya kadar olan Hollanda ise 103 milyar avro ihracat yapıyor, 66 milyar avro ise ithalat yapıyor. Küçücük Hollanda'nın 35 milyar avro para kazandığı bir dünyada, siz diğer ülkelerle tarım ve gıdada başa baş değilsiniz. Fransa 60 milyar avro ihracat, 48 milyar ithalat yapıyor, yani 12 milyar avro para kazanıyor. İspanya 13 milyar avro tarımdan para kazanıyor. Bu tablo karşısında, bu konu siyasi çekişmelerin dışına çıkartılmalı ve ona göre davranılmalı. Sizin 3 yıl boyunca tarıma verdiğiniz destek 70 milyar lira iken, ithalatınız 350 milyar liradır. Yani verdiğiniz desteğin 5 katını dışarıya vermişsiniz. Bakan Eker Diyarbakır'lıdır. Bakanlık üst düzey yöneticileri de Diyarbakır'lı ve tarım sektörü dışından. Diyarbakır kadim bir memlekettir ama bir bakan yöneticilerinin tamamını Diyarbakır'dan seçmişse, bunların tamamı da AKP'den milletvekili adayı olmak için istifa etmişse, burada siyasallaşma var demektir. İş de gıda ve tarımdaki başarısızlığın sebebi de budur" dedi.

CHP'li Günaydın'ın konuşmasında kendisine "cahil" dediğini belirten AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, sataşma gerekçesiyle geldiği kürsüde, "Bir milletvekilinin başka bir milletvekiline karşı böyle bir cümle kullanması yanlış. Ben size katkı yapmaya çalıştım. Hollanda örneğini verirken, Rotterdam Limanı'nı düşünmeniz lazım, orası lojistik üssüdür, tahıllar oraya gelir ve oradan dağıtılır. Orada o rakamla yapılan ihracat, bununla ilgili. İnsanlara 'cahil, bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam' demeyin" dedi.