Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan kırmızı et fiyatlarında tavan fiyat uygulaması, pastırma ve sucuğun fiyatlarını etkilemedi.

Kayseri Ticareti Borsası (KTB) Başkanı Şaban Ünlü, pastırma ve sucuğuyla ünlü Kayseri?de fiyatların bir yıldır değişmediğini, bu yüzden indirim de yapılmayacağını söyledi. Ünlü, ?Kırmızı ette kıyma 32, kuşbaşı ise 34 lira olarak tavan fiyat belirlendi. Sucuğun toptan çıkış fiyatı zaten 32-35 lira arasında. KDV ve diğer maliyetler eklenince perakendede 40-45 lira arasında satılıyor. Pastırmanın da toptan fiyatı 52-65 lira arasında değişiyor. Perakende ise 65-90 lira arasında satılıyor? ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bir yıldır pastırma ve sucuğu aynı fiyattan sattıklarını ancak büyük şehirlerde fiyatların abartıldığını belirten Şaban Ünlü, ?Satışların düşmemesi için biz zaten et fiyatları yüksek olduğu dönemlerde de pastırma sucuk fiyatını artırmamıştık. Yapılan indirimde de fiyatları geri çekemiyoruz? şeklinde konuştu.

Ünlü, fiyatları daha ucuza satmaları durumunda üreticinin de perakendecilerin de ciddi zarar edeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

[ucluhaber]