Bilindiği üzere ülkemizde küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması, hayvancılık politikalarının etkinliğinin artırılması ve hayvan hastalıklarıyla mücadelesi için anaç hayvan başına yılda bir kez olmak üzere destekleme ödemesi yapılmakta. Bu bağlamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı...

Bilindiği üzere ülkemizde küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması, hayvancılık politikalarının etkinliğinin artırılması ve hayvan hastalıklarıyla mücadelesi için anaç hayvan başına yılda bir kez olmak üzere destekleme ödemesi yapılmakta. Bu bağlamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2014 yılı anaç koyun ve keçi destekleme ödemelerini belirledi.

2014 yılı anaç koyun-keçi desteklemesinden yararlanmak isteyen yetiştiricilerin ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine başvuruda bulunması isteniyor. Başvuru ile birlikte koyun-keçi kayıt sistemindeki işletme ve hayvan bilgilerini güncelleyecek yetiştiricilerin daha sonra güncellenmiş hayvanlarının kulak numaraları listesi bulunan dilekçe ile birlikte 28 Kasım 2014 tarihine kadar üyesi olduğu damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliğine vermesi gerekiyor.Peki bu desteklemeden kimler yararlanabilecek?


Bahsi geçen destekleme, koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan ve damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye olan ve hayvanları bilgi sistemine kayıtlı yetiştiricilerine yapılacak. Ayrıca 2014 yılı tarımsal desteklemeleri çerçevesinde anaç koyun ve keçi başına 20 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Başvurudan sonra hayvanların ilçe müdürlüğünün yapacağı yerinde kontrol ve tespit tarihine kadar aynı işletmede bulunması zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca destekleme ödemesinden 1 Eylül 2013 tarihi ve öncesinde doğmuş olan anaç koyun ve keçiler yararlandırılacak.