Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, okul kantinlerinde gerçekleştirdiği 23 bin 95 denetim sonucunda mevzuata aykırılıktan 102 işletmeye toplam 191 bin 448 lira idari para cezası kesti.

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı okul kantinlerindeki denetimlerini artırdı. Bakanlık, 2011 yılından bu yana okul kantinlerini her sömestre döneminde en az bir kez olmak üzere yılda iki defa denetliyor. Okulların kapanmasıyla birlikte denetim sonuçları da ortaya çıktı. Bakanlık, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde (16 Eylül 2013 - 13 Haziran 2014) okul kantinlerinde 23 bin 95 denetim gerçekleştirdi. Bu denetimlerde mevzuata aykırılıktan 102 işletmeye idari yaptırım kararı uygulandı.

43 BİN 74 KİŞİYE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

Bakanlığın yaptığı denetim sonuçlarına göre, kayıtsız faaliyet gösteren 41, bozulmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş veya son tüketim tarihi geçmiş ürünleri bulunduran 40, hijyen kurallarına uymayan 9 ve kanunun diğer hükümlerine uymayan 12 olmak üzere toplam 102 kantine idari para cezası kesildi. Bakanlık, mevzuata uymayan bu kantinlere toplam 191 bin 448 lira idari para cezası kesti.

Bozulmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş veya son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin ise imha edilmek mülkiyeti kamuya geçirildi.

Diğer taraftan, okul kantin ve yemekhanelerinde çalışanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı personeline "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği" kapsamında hijyen eğitimi veriliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde verilen bu eğitimlerle kantinlerin hijyen standartlarının yükseltilmesi, çocukların güvenilir gıdaya daha hijyenik koşullarda ulaşması ve kantin çalışanlarında hijyen bilincinin oluşturulması amaçlanıyor. Bu kapsamda, 25 bin 427'si kantinlerde çalışan, 17 bin 647'si de Milli Eğitim Bakanlığı personeli olmak üzere toplam 43 bin 74 kişiye hijyen eğitimi verildi.