"Şap hastalığı konusunda Türkiye'de herhangi bir tehlike yoktur"

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de şap hastalığından binlerce hayvanın öldüğüne dair açıklamaların gerçek dışı olduğu ifade edildi.

Bir milletvekilinin Doğu Anadolu bölgesinde salgın şap hastalığı bulunduğuna dair açıklamalarının, tamamen eksik bilgi ve yanlış bilgilendirmeye dayandığı kaydedilen açıklamada, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı ve Erzurum illerinde öldüğü iddia edilen büyükbaş hayvanlarla ilgili verilen rakamların gerçek dışı olduğunun altı çizildi.

"Bazı bölgelerde çeşitli sebeplere bağlı olarak görülen hayvan ölümlerini büyük bir salgın hastalık varmış gibi yansıtmanın doğru olmadığı" vurgulanan açıklamada, şunlar bildirildi:

"Şap hastalığı konusunda Türkiye'de herhangi bir tehlike yoktur. Şap hastalığı ile ilgili olarak alınan tedbirler sonucu geçmiş yıllara oranla önemli ölçüde azalma vardır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, şap hastalığı ile mücadele için yeterli miktarda aşıyı soğuk zincir sistemiyle zamanında İllere göndermiştir. Şap hastalığının önlenmesi için Bakanlıkça aşılama, hayvan hareketlerinin kısıtlanması, hastalık mihraklarında temizlik ve dezenfeksiyon, gerektiğinde hayvan pazarlarının kapatılması işlemleri yapılmaktadır."