Güneydoğu Anadolu bölgesinde teknik ve gezgin aracılığın daha iyi şartlarda yapılmasını sağlamak, arı ürünlerinin kalitesini yükseltmek ve istihdamı artırmak amacı ile "GAP?ta Arıcılığın Geliştirilmesi Çalıştayı" Şanlıurfa?da gerçekleştirildi.

GAP İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen, Üniversiteler, Arı Yetiştiricileri Birlikleri, Bal Üreticileri Birlikleri gibi kurum ve kuruluşların katılımı ile gerçekleşen çalıştayda konuşan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, Türkiye'de 94 bin ton bal üretiminin yapıldığını söyledi. Ayrıca Yılmaz açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Ülkemizde yaygın olan türler arasında Anadolu ve Kafkas türleri vardır. Kafkas arımız tescilli, bal üretimlerine yönelik taklitlerden kaçınmak için barkod uygulaması getirdik. Bu barkodlar değiştirilemiyor ve bir daha kullanılamıyor. Biyolojik çeşitliliğe bağlı olarak arıcılık değişiyor. Dünya arılarının yüzde 22?sinin gen merkezi Anadolu?dur. Ülkemizde yaygın olan türler arasında Anadolu ve Kafkas türleri vardır. Kafkas arımız tescilli, bal üretimlerine yönelik taklitlerden kaçınmak için barkod uygulaması getirdik. Bu barkodlar değiştirilemiyor ve bir daha kullanılamıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın balda barkod uygulamasını mecburi hale getirmesini bekliyoruz. Biz sahtecilerin, sahte balları glikoz bal diye satanların önünü bir noktada barkod uygulamasıyla kesebiliriz."GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil ise, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin yanı sıra GAP?ın arı yetiştiricilerine de destek verdiğini vurguladı. Son dönemde arıcılığın bölge illerinde önemli bir geçim kaynağı haline gelmeye başladığını dile getiren Karahocagil, bölgedeki arı yetiştiricilerine 45 ayrı proje için 15 milyon lira destek sağlandığını, bölgede üretilen kaliteli balların koruma altına alınması gerektiğini söyledi. Baldaki sahtecilikten korunmak için GAP İdaresi olarak bunun içerisinde yer almak istediklerinin de altını çizen Karahocagil, sertifika ve akredite kuruluşu oluşturulması gerektiğini de değindi.

Karahocagil, "Gerçek, damgasına güvenilir bir kurum oluşturarak, balımızı koruma altına almak zorundayız." sözleri ile konuşmasını sürdürdü.

Çalıştay, bölgedeki ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve önerilerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.