Son yıllarda balık yetiştiriciliği ve ihracatında ekonomide büyük başarı yakalandı. Ancak balıkta yakalanan başarı hikayesinin turizmdeki başarıya gölge düşürmemesi de önemli.

Ekonomide yakalanan başarılardan birisi de balık yetiştiriciliği ve balık ihracatında oldu. Balık ve deniz ürünleri, avcılık ve yetiştiricilik şeklinde üretiliyor.

Gıda Bakanlığı verilerine göre 2015?te su ürünleri üretimi 672 bin tona ulaştı. Bunun 121 bin tonu ihraç edildi ve 692 milyon dolarlık gelire ulaşıldı. Son iki yıldır toplam ihracat gerilerken balık ihracatı yüzde 10 artıyor. Su Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Tuncay Sagun 2023 yılında 2.5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacaklarını açıkladı.

Üreticilerin biraz daha dikkatli olmaları halinde çiftliklerden şikâyet konusu olan kötü koku gelmesinin de önüne geçileceğini belirten Mustafa Atalay ?Çevrecilerde balık çiftliklerine karşı yanlış bir algı var. Bu üretimin yapılabilmesi için, deniz suyunun korunması ve denizin kirlenmemesi lazım. Hatta en masum üretim, balık üretimidir? dedi.

Dünya Gıda Örgütü FAO?nun verilerine göre dünya balık üretiminin yüzde 56?sı avcılık, yüzde 44?ü de yetiştiricilik yoluyla yapılıyor. Balıkta yakalanan iyi bir başarı hikâyesi var. Bu başarının büyütülmesi önemlidir. Ama turizmdeki başarı hikâyesine gölge düşürmeden bunun yapılması daha da önemlidir.

[ucluhaber]

Habertürk