2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  sawyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  sawyer çevrimdışı Üyelik tarihi: 19.03.2008 Son online zamanı: 26.09.2013

  Mesajları
  76
  Konuları
  55
  Eklentileri
  9
  Kredisi
  455
  Harcanan
  0
  Kalan
  455

  Standart Bayramda 25 bin ton şeker

  Ramazan bayramı döneminde Türkiye'de yaklaşık 25 bin ton şeker ve çikolata satıldı, merdiven altına rağbet olmadı.

  Ramazan bayramı döneminde Türkiye'de yaklaşık 25 bin ton şeker ve çikolata satıldığı, üretici firmaların 250 milyon YTL civarında satış rakamına ulaştığı bildirildi.

  İkramlık ve hediyelik şeker ve çikolata sektörünün önde gelen firmalarından Kent Gıda A.Ş. Kurumsal İlişkiler Direktörü Ömer Taşçı, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yılda 40 bin ton civarında ikramlık ve hediyelik olarak adlandırılan şeker ve çikolata satışı yapıldığını, bu rakamın yüzde 60'ının Ramazan bayramı öncesi ve sırasında gerçekleştiğini bildirdi.

  Türkiye'de geçen yıl şeker ve çikolata sektöründe yaklaşık 38 bin ton satış yapıldığını hatırlatan Taşçı, bu yıl bu rakamın 40 bin tona ulaştığını ve bunun 25 bin tonluk kısmının Ramazan bayramı döneminde satıldığını tahmin ettiklerini kaydetti.

  Türkiye'de bayram şekeri olarak misafirlere ikram edilen şeker ve çikolata sektörünün 425 milyon YTL civarında pazar büyüklüğüne sahip olduğunu ifade eden Taşçı, ''Bu yıl Ramazan bayramı dönemindeki şeker ve çikolata satışları ekonomideki sıkıntılara rağmen bir miktar arttı. Bayram döneminde yaklaşık 25 bin ton şeker ve çikolata satan üretici firmalar, 250 milyon YTL civarında satış rakamına ulaştı'' dedi.

  KALİTE VE MARKAYA YÖNELİŞ

  Bayram döneminde satılan şeker ve çikolataların yaklaşık yüzde 38'ini ucuz ürünlerin oluşturduğunu hatırlatan Taşçı, son iki yılda vatandaşın daha kaliteli ve markalı ürünlere yönelmeye başladığını vurguladı.

  Buna rağmen şeker ve çikolata sektöründe halen yüzde 38'lik pazar payıyla merdiven altı üretimin lider durumda olduğunu ifade eden Taşçı, şu bilgileri verdi:

  ''Şeker grubunda bizim firmamız yüzde 57'lik pazar payına sahip. Bizi yüzde 30'luk payıyla merdiven altı üretim takip ediyor. Çikolata grubunda ise yüzde 36'lık pazar payıyla merdiven altı üretim liderliğini koruyor. Ancak, son iki yılda merdiven altı üretimin pazar payı azalmaya başladı. Vatandaş daha kaliteli ve markalı ürünlere yönelmeye başladı. İki yıldır, markalı ürünlerin satışı her yıl ortalama yüzde 5 artış gösteriyor.''


 2. #2
  phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  phryne çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.02.2008 Son online zamanı: 17.04.2017

  Mesajları
  416
  Konuları
  31
  Eklentileri
  9
  Kredisi
  572
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  Merdiven altı firmalara ilişkin, şekerle yada yukarıdaki yazıyla pek de alakası olmayan veryansınım;

  Zaman zaman 3 kuruş daha az para vermek için sağlığımızı çok kolay hiçe sayabiliyoruz, bunları gördükçe de aldığım nefesteki oksijen yetmiyor... Ve yaşadığım semt dolayısı ile bunlarla o kadar sık karşılaşıyorum ki; sabah adam 7-8 kg piliç döner takıyor ben işe giderken, yarım ekmek 1 ytl satışa başlıyor, özellikle de ilk öğretim öğrencilerine. Akşam eve dönerken de ( saat 7-8 civarı, taktıktan sonra 12 saat geçmiş) hala yarım kilo civarı et kapalı döner ocağında, kısmi kömür olarak bekliyor oluyor...
  Gayet ucuza piliç çevirme satan adam asla pişmiş olanı üste takmıyor, aşağıda alüminyum folyo üzerinde bekletiyor, pişen tavuğun yarı çiğ suyu üzerine damlıyor oluyor...
  Ramazan boyunca sokak ortasında, derme çatma bir tezgahta şerbetli tatlı satan bilgisayar tamircisi dükkanı sahibini ise tanımlayacak ifade bulamıyorum...

  Belediye denetçilerin özellikle böyle küçük yerlerde daha aktif görev alması gerekiyor.


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Bayramda 'şeker' komasına girmeyin!
  Beslenme forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 23.06.2017, 10:26
 2. Bayramda çocuklarınıza şeker yerine bunları yedirin
  Sağlık forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 16.06.2017, 11:48
 3. Indirgen şeker tayini – beyaz şeker ( sakkaroz )
  Kimyasal Analizler forum içinde, yazan sinya
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 07.11.2016, 19:26
 4. Şeker yerine doğal şeker Stevia bitkisi
  Şeker ve Şekerli Gıdalar forum içinde, yazan funda16
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 12.07.2016, 11:40
 5. Şeker Ile Ilgili Merak Ettiklerimiz ve Şeker Üretimi
  Özel ve Hazır Gıdalar forum içinde, yazan sonkahraman
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 27.09.2008, 12:34

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed