Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyelerinin, Çeşme?de yaptıkları araştırma kapsamında yakaladıkları dev vatoz balığı aniden doğum yapmaya başlayınca, tarihi anlar yaşandı.

İzmir'de, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde öğretim üyeleri Doç. Dr. İlker Aydın ile Doç. Dr. Ali Ulaş ve ekibi 'Ege Denizi trol balıkçılığında ıskarta oranlarının araştırılması' adlı proje kapsamında Çeşme İlçesi açıklarında tarihi anlar yaşadı.

Doç. Dr. Aydın ve teknedekiler, 2 metre 20 santimetre ile bugüne kadar rastlanan en büyük kanat açıklığına sahip olan 'Dasyatis pastinaca' (dikenli vatoz) türüne ait vatozu trol torbasıyla yakaladı. Vatoz teknede 8 yavru dünyaya getirirken, ekip ilginç bir deneyim yaşadı.

Cinsiyeti belirlenirken doğuma başladı

Dev vatoza saha çalışması yaptıkları sırada rastladıklarını belirten Doç. Dr. İlker Aydın şunları anlattı:

"Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı'nda yaptığımız araştırmalar çerçevesinde devam eden bir projemizin saha çalışmaları sırasında dev bir vatoza rastladık. Ağımızı denizden kaldırdığımızda, trol torbasının içinde çok büyük bir birey olduğunu fark ettik. Bu canlının torba açılmadan ne olduğunu kimse bilemiyordu. Torba açıldığında şu ana kadar rastlanılmış en büyük bireye sahip olduğumuzu gördük. Tekne üzerinde vatozun ölçülerini aldık. Bu sırada, cinsiyetinin de ne olduğu bilimsel olarak bizim için önemliydi. Bunu tespit etmek amacıyla kuyruğunu kaldırdığımızda bir anda vatozun doğum yaptığını fark ettik ve yavruları daha rahat bir şekilde dışarı çıkartabilmek için biz de doğuma yardım ettik. Doğurma aşamasında olan ve muhtemelen öleceğini düşünen vatoz içgüdüsel olarak soyunu devam ettirmek için yavrularını bir an önce doğaya bırakmaya çalışıyordu. Biz anneyi mümkün olduğunca deniz suyuyla yıkadık, solungaçlarına su verip onu canlı tuttuk. Bu sırada, 8 yavrusunu dünyaya getirmesine olanak sağladık."

[ucluhaber]
*