2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  ewin3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ewin3 çevrimdışı Üyelik tarihi: 01.08.2008 Son online zamanı:

  Mesajları
  704
  Konuları
  226
  Eklentileri
  44
  Kredisi
  2284
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye

  Arrow Bitkisel ürünlere yeni düzenleme

  Koruyucu ve tedavi edici etkisi olan, geleneksel tıbbi bitkilerden hazırlanan ürünlere artık Sağlık Bakanlığı ruhsat verecek.

  Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  AB mevzuatına uygun olarak hazırlanan yönetmelik, insan sağlığını koruyucu ve tedavi edici etkileri olan ve geleneksel bitkisel tıbbi ürünlerin endüstriyel olarak üretilmesi veya ithal edilmesi ile ilgili başvuruların değerlendirilmesini, gerekli ruhsatların verilmesi ile bunlar için ruhsat başvurusunda bulunan ve/veya ruhsat verilmiş olan gerçek ve tüzel kişileri kapsıyor.

  Bitkisel tıbbi ürünlerin bileşiminde yer alan ve iddia edilen belirli endikasyona (Bir ilacın hangi hastalıklara, hangi biçimde uygun olacağının bildirilmesi) uyumlu vitamin ve mineral katkılı bitkisel tıbbi ürünler de bu yönetmelik kapsamında değerlendirilecek.

  Takviye edici gıdalar ve bitkisel içerikli kozmetik ürünler yönetmelik kapsamı dışında tutuldu. Ancak bu ürünlerin “zayıflatıcı” ya da “soğuk algınlığına karşı” gibi endikasyon bildirilerek piyasaya arz edilmesi ya da tanıtımının yapıldığının tespiti halinde cezai işlem uygulanacak.
  Ürünlerin pazara sunulması için ruhsat başvurusunda bulunacak gerçek kişilerin; eczacılık, tıp veya kimya bilim dallarında eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarından birisinden mezun olması, Türkiye'de mesleğini icra etme yetkisine sahip bulunması, tüzel kişilerin ise bu vasıfları taşıyan birini “yetkili kişi” sıfatıyla istihdam etmeleri gerekecek.

  Diş hekimleri de meslekleriyle ilgili ürünler için ruhsat başvurusu yapabilecek. Ürünün kullanma talimatı kullanıcının kolayca anlayabileceği şekilde hazırlanacak. Ruhsat başvurusu 200 gün içinde sonuçlandırılacak. Bu ürünlerin ilaçlar gibi reklamı yapılamayacak. Daha önce ruhsatlandırılan bu tür ürünler için 2 yıl içinde yeniden ruhsat için müracaatta bulunulacak.

  Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce müracaat etmiş ve izin işlemleri devam eden ürünlerden analiz prosedürü başlatılmış ve/veya tamamlanmış ürünler için engel bir durumun olmadığının belirlenmesi halinde ilgili kılavuza göre izin belgesi düzenlenecek. Analiz aşamasına gelmemiş olan ürünlerin başvuru dosyaları ise bu yönetmeliğe göre müracaat edilmesi için başvuru sahibine iade edilecek.

  Çok olumlu bir düzenleme

  Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömür Demirezer, geleneksel tıbbi bitki içeren preparatların daha önce Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca ruhsatlandırıldığını, ancak bu ürünlerin bir endikasyonu olduğunu söyledi.

  Geleneksel özelliğe sahip bu ürünlerin yüzyıllardır kullanılması nedeniyle klinik araştırmaları yapılmış kabul edildiğini ifade eden Demirezer, “Bu tür preparatlarda Sağlık Bakanlığının ruhsatının şart olması çok olumlu bir düzenleme. Çok iyi bir iş yapıldı bu düzenlemenin çıkarılmasıyla. Bizim yıllardır uğraş verdiğimiz bir konuydu. Böylece yanlış kullanımların engellenmesi söz konusu olabilir” diye konuştu.

  Televizyon kanallarında birtakım kişilerin bitkisel reçeteler önermelerinin yanlışlığına işaret eden Demirezer, “Bitkisel de olsa tıbbi nitelikteki bu ürünlerin eczanelerde eczacı danışmanlığında satılması gerekir” dedi.

  Alıntıdır.

  http://www.hurriyet.com.tr/yasasinha...79.asp?gid=245

  R F

 2. #2
  sss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  sss
  sss çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.08.2009 Son online zamanı: 17.03.2013

  Mesajları
  61
  Konuları
  18
  Eklentileri
  3
  Kredisi
  155
  Harcanan
  0
  Kalan
  155
  bencede bu konu hakkında bıseyler yapılmalı artık onune gelen uzman kesılmıs televızyonlarda o bıtkı şuna iyi geliyo, bu bitki şunu yapıyoo diye milletide kandırıp sağlığıyla oynuyolar.


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. İthal ürünlere düzenleme geliyor
  Ekonomi forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 28.03.2017, 16:36
 2. O ürünlere yeni teknoloji geliyor
  Tarım forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 13.03.2017, 14:35
 3. Bakanlıktan yeni düzenleme!
  Hayvancılık forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 23.11.2016, 17:05
 4. Yeni Düzenleme!
  Türkiye forum içinde, yazan Sinan COSKUN
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 26.01.2015, 15:25
 5. Yeni Düzenleme!
  Türkiye forum içinde, yazan Sinan COSKUN
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 26.12.2014, 12:31

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed