Dünya Gıda Günü nedeniyle, Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin yazılı açıklama yaptı.

İbrahim Yetkin, yaptığı açıklamada; ?Gıda, yani beslenme sorunu tarih boyunca insanlığın en büyük sorunu olmuştur. Yakın zamanlara kadar bu sorun esas olarak insanlığı beslemek için yeterli gıdanın üretilememesinden kaynaklanmaktaydı.

Yapılan hesaplamalar günümüzde buğday, et, süt, pirinç, mısır, sebze, meyve gibi gıdaların tüm dünya nüfusunu besleyecek ölçüde üretildiğini göstermektedir. Buna karşın, dünyada gıda sorunu bitmemiştir? şeklinde konuştu.

Yapılan son araştırmalara göre dünyada halen 800 milyonun üzerinde insan aç. Açlık ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölümler AIDS, sıtma ve tüberküloz gibi tehlikeli hastalıkların yol açtığı toplam ölümlerden daha fazla olduğu görülmekte.

Açlık en çok çocukları, yani gelecek nesilleri tehdit etmektedir. Dünyada her beş dakikada bir çocuk açlıktan ölürken yetersiz beslendiği için hastalıklarla mücadele gücü olmayan çocuk sayısı da göz önüne alınırsa bu rakam çok daha yükselmekte.

Bu gerçekler, BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO), geçtiğimiz yıl hazırladığı dünya beslenme raporu tarafından da doğrulanmış. Raporda, son 12 yılda 200 milyon insanın açlıktan kurtarılmasına karşın 805 milyon insanın, yani dünya üzerindeki her dokuz kişiden birinin, kronik açlığın pençesinde olduğu belirtmiştir.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gıda üretimi nüfus artış hızından daha yüksek bir oranda artmaktadır. Bunun sonucunda Türkiye?de üretilen tarımsal ürünlerin değeri 50 milyar doların üstünde. Dünya sıralamasında 8?inci sıraya yükselmiş durumdayız. Türkiye halen buğday, patates, arpa, şeker pancarı gibi temel ürünlerde kendine yeterli üretimi yapmaktadır. Nohut, mercimek, mısır, pirinç, kuru fasulye gibi ürünlerde ise yeterlilik oranı yüzde 80 ve üzerinde.

Ancak dünyada olduğu gibi Türkiye'de de açlık ve yetersiz beslenme önemli bir sorun olmaya devam etmekte. Bunun en önemli nedeni yine dünyada olduğu gibi gelir dağılımındaki bozukluk.

[ucluhaber]