Bu çalışmada, fonksiyonel gıdalar arasında yer alan brokoli hakkında bilgiler ve yapılan çalışmalar araştırılmış ve uygun bir formatta derlenmiştir.

Çalışmada öncelikle ürünün tanımı, bilimsel sınıflandırma içindeki yeri, diğer dillerdeki karşılığı, tarihçesi, ekonomik önemi, anavatanı ve yayılma alanları hakkında bilgiler, ayrıca ürünle ilgili birkaç adet resim yer almaktadır. Ürünün morfolojik özelliklerinden kök, gövde, yaprak, taç, meyve, çiçek, tohum ve çimlenme özellikleri tek tek ele alınmıştır. Yetiştirilme isteklerinden ( iklim ve toprak istekleri ) bahsedilmiştir. Yetiştirilme şekli kapsamında toprak hazırlığı, ekim, dikim, bakım işleri, gübreleme, olgunluk, hasat ve depolama işlemleri hakkında bilgilere de yer verilmiştir. Ürün hakkıında verilen bu genel bilgiler içerisinde ayrıca ürün verimi ve tohum üretimi konularına da değinilmiştir.

Brokolinin vitamin ve mineral içeriği (100 g yenebilir kısmında), bir porsiyon haşlanmış brokoli’nin besin değerleri, bir porsiyon brokoli’nin besin ihtiyacımızı günlük karşılama değerleri, buharda haslanmıs 156 gram brokoli’nin besin değeri ve brokoli’de bulunan bazı etken maddeler ayrı ayrı tablolar şeklinde verilmiştir.

Brokoli’nin içerdiği biyokimyasallar, bu biyokimyasalların etki mekanizmaları ve sonuç itibariyle insan sağlığı üzerine pozitif etkileri hakkında bilgiler aynı başlık altında ele alınmıştır.

Sonuç olarak brokoli’nin insan sağlığı üzerine olumlu etkilerini gösteren çalışmalar neticesinde faydalı bir gıda olduğu ve diyetimizde önemli bir yere sahip olması gerektiği kanısına varılmıştır.

Word halinde rapor ve Powerpoint Sunumu

http://www.forumfood.org/zyr/indir.p...22df190eae.doc

http://www.forumfood.org/zyr/indir.p...12b5030d5d.ppt