Plastik kaplar kullanılarak paketlenen etlerden taşıma esnasında sızıntı olması durumunda bakterilerin artmasına neden oluyor.

Plastik kaplarda paketlenen et ve kanatlı hayvansal gıda ürünlerinin doğal olarak içerdiği sıvılar, tepsinin içinde toplanıp daha sonra nakliye ve taşıma sırasında sızıntı yapabilmektedir.

Ambalaj içinde kullanılan poşetler ve pedler, aktif gıda ambalaj sistemlerinin en başarılı uygulamalardan biridir. Son zamanların yoğun araştırma konularından biri de et kaplarına yerleştirilen emici pedlerin özelliklerini iyileştirmeye yönelik çalışmalardır.

Plastik kaplarda paketlenen et ve kanatlı hayvansal gıda ürünlerinin doğal olarak içerdiği sıvılar, tepsinin içinde toplanıp daha sonra nakliye ve taşıma sırasında sızıntı yapabilmektedir. Bu sıvılar bakterilerin ve insanlarda hastalıklara neden olan gıda kaynaklı patojenlerin çoğalması için çok uygun bir ortam sağlar. Yeni araştırmalardan biri patojenleri kontrol etmek için bakteriyofajların kullanılmasıdır.

Bakteriyofaj tedavisinin ilk uygulamaları, insanlarda bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yönelik olsa da, istenmeyen bakteriyel popülasyonların bakteriyofajlar kullanılarak engellenmesi, gıdalar için yaygın uygulama alanı bulacak gibi gözükmektedir.
Akıllı sistemlerin ambalaj malzemesine daha iyi entegre edilmesi için yapılan çalışmalar, maliyet düşürmek için gereklidir.