Türkiye'nin her yerinden eğitim almak için Samsun Gelemen Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi'ne(Samsun Tarım Lisesi) gelen öğrenciler yüzde 85 oranında istihdam ediliyor.

Türkiye'nin en eski tarım liselerinden biri olan Samsun Gelemen Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Türkiye'nin en başarılı tarım liseleri arasında yer alıyor. Veteriner sağlık eğitimi dalında eğitim veren bu liseden mezun olan öğrenciler iş sorunu yaşamıyor. Uygulamalı ve iyi bir eğitim alan öğrenciler liseyi bitirdiklerinde iş hayatına atılabiliyor. Türkiye'nin istihdam oranı en fazla olan liselerinden biri olan okuldan mezun olanlar hayvan sağlığıyla ilgili birçok iş kolunda veteriner teknisyeni olarak çalışabiliyor.

Türkiye'nin en doğusundan en batısına kadar çeşitli illerinden yaklaşık 100 öğrencinin yatılı olarak eğitim gördüğü okulda toplam 300 öğrenci eğitim görüyor. Okulda bulunan teorik ve uygulama eğitimini alan öğrenciler, veteriner kliniklerinde, hayvan çiftliklerde ve tarım il-ilçe müdürlüklerin beceri eğitim imkanı buluyor. Okulda bulunan hayvanları yakından inceleyen öğrenciler bu sayede pratiklerini de geliştiriyor.

Diyarbakır'dan Muğla'ya, Antalya'dan Çorum'a kadar çeşitli illerden eğitim almaya Samsun'a gelen öğrenciler, tavsiye üzerine Samsun'u tercih ettiklerini söylediler. Okuldan mezun olup direkt çalışma hayatına atılan öğrenciler ise işlerinden oldukça memnun.

"Okuldan mezun olur olmaz 15-20 gün içerisinde iş hayatına atıldım."

2011 yılında Gelemen Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinden mezun olan ve bir hayvan çiftliğinde veteriner teknisyeni olarak çalışan Gökhan Atmaca, "Okuldan mezun olur olmaz 15-20 gün içerisinde direk iş hayatına atıldım. Kendimizi geliştirdikten sonra bu alanda işsiz kalma gibi bir sorun yok. Çalıştığım halde bile iş teklifleri geliyor. Güzel bir mesleğimiz var. Hayvanlarla uğraşıyoruz. İki kardeşim var, onları da mezun olduğum okula göndereceğim" dedi.