Hollanda merkezli bir firmanın Balıkesir?de ürettiği robot ineklerle kurulan hayvancılık tesisi törenle açıldı. Törene...

Hollanda merkezli bir firmanın Balıkesir?de ürettiği robot ineklerle kurulan hayvancılık tesisi törenle açıldı. Törene, Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, bazı üreticiler ile çok sayıda davetli katıldı.

Tesiste hayvanlara yemi, buzağıya mamayı zamanında veren robotlar, sütü el değmeden sağıyor, ahırı temizliyor. Ayrıca, kumanda sayesinde uzaktan takip edilebiliyor.

Firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Gijs Scholman, törende yaptığı konuşmada bugün sektörde en güvenilen cihaz haline gelen robotlarının, dünya genelinde 20 binden fazla satış yaptığını vurgulayarak, tarım sektörüne yeni teknoloji ürünler sunmaya gayret ettiklerini anlattı.  

Özellikle yemleme robotu ile büyükbaş hayvanların tam zamanında ve daha fazla beslenerek verimli hale geldiğine dikkat çeken Scholman, firmalarının yıllık cirosunun 600 milyon avro olduğunu açıklayarak, 4 farklı ülkede üretim yaptıklarını ve 60'tan fazla ülkede satış ağına sahip olduklarını belirtti.

Hayvancılık tesisinin sahibi ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, yeni teknoloji ürünleriyle farklı bir işletme kurduklarını belirterek, tesisin ülkeye ciddi anlamda katkı sağlayacağına inandıkları ekledi.