Şekil itibariyle fasulye ve bezelyeyi andıran bir görünümü olan keçiboynuzunun bir ededinin 31 kalori olduğunu biliyor muydunuz? Adana ve Osmaniye illerinde keçiboynuzu yetiştiriciliğinin yapılabileceği tespit edildi. Adana Orman Bölge Müdürlüğü' nden yapılan açıklamaya göre...

Şekil itibariyle fasulye ve bezelyeyi andıran bir görünümü olan keçiboynuzunun bir ededinin 31 kalori olduğunu biliyor muydunuz? Adana ve Osmaniye illerinde keçiboynuzu yetiştiriciliğinin yapılabileceği tespit edildi.
Adana Orman Bölge Müdürlüğü' nden yapılan açıklamaya göre, Odun Dışı Ürünler Başmühendisliği ekipleri, keçiboynuzunda meyve hasadına yönelik envanter ve planlama çalışmalarını tamamladı. Kozan, Acaryayla, Horzum, Kadirli ve Akören işletme şeflikleri öncülüğündeki çalışmada, keçiboynuzunun yayılış alanı, meyve serveti ve hasat miktarı belirlendi.

Keçiboynuzunun sürdürülebilir yönetimle hasadı ve işlenmesinin, ülke ekonomisine katkı sağlayacağı vurgulanan açıklamada, ürünün, yöredeki 200 hane tarafından toplanarak satıldığı, pazarlama sorunu bulunmadığı kaydedildi. Bin 862 hektarda yıllık bin 768 ton keçiboynuzu hasat edilebileceği, her hanenin 5-6 bin lira kazanç sağlayacağı belirtildi.