Lüleburgaz ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Abuze Sağdıç belgesiz ve kaçak hayvan hareketleri hakkında toplantı yaptı.

Kırklareli?nin Lüleburgaz İlçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü ve ekipleri köy kooperatif başkanları ve muhtarlar ile bir araya gelerek son zamanlarda ortaya çıkan belgesiz ve kaçak hayvan hareketleri nedeniyle bilgilendirme toplantısı yaptı. Köy ve Mahalle İdareleri Muhtarlar Derneği?nde gerçekleştirilen toplantıda, Trakya bölgesi dışından gelen ve af çıktı denilerek satılan hayvanlar hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Abuzer Sağdıç, ?Son günlerde çeşitli celeplerin, bölgemiz köy ve beldelerindeki hayvancılık işletmelerini gezerek, özellikle Trakya bölgesi dışında toplanmış olan küpeli ya da küpesiz buzağıların satışını yaptıkları bilgisi alınmıştır. Satıcılar hayvanları satarken, af çıktığını, bu hayvanlar için herhangi bir ceza ödemeyeceklerini ve bu hayvanları rahatlıkla küpeletebileceklerini söyleyerek hayvanların satışını gerçekleştirdikleri bildirilmektedir.

Köy ya da beldenizde, bu şekilde şüpheli hayvan satışı yapan kişi ya da araçların görülmesi yada duyulması halinde derhal İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığına ihbarda bulunulmalıdır? dedi.

Sağdıç Trakya bölgesi dışından getirilen hayvanlarda hastalık riski olduğunu, hayvanların yaşlarına bakılmadan kestirileceğini ve etlerinin de imha edileceğini belirten Sağdıç, ihbarların önemli olduğunu aksi halde bu tip hayvanların tespit edildiği köylerinde karantinaya alınacağını söyledi.