4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    11
    Konuları
    5
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Standart Bulgaristan'da Lisans eğitimi

Bulgaristan'da eğitim 4+1 yıl olmakla birlikte ilk yıl bulgarca dil ve bulgarca temel ders eğitimini başkent Sofya'da alıyorsunuz.. Sonraki sene ise 4 yıllık eğitim sürenizi Plovdiv(filibe) adlı 2.büyük şehrinde devam ediyorsunuz.. Sosyal olanakları yurtları mevcut fakat tüm eğitim, gıda, diğer giderler size ait.. Hazırlık sınıfı 3000 euro olmakla beraber sonraki eğitim göreceğiniz her yıl için 2500 eurodur, yurt ve diğer masraflarınız hariç. Bulgaristanda eğitim görmek için öss baraj puanını geçmek yeterlidir veya bir diğer yolu var bunlar iki şekilde olmaktadır; İster öss sınavına girip başvuru tercihinizin ilk sırasına bulgaristan plovdiv üniversitesi gıda mühendisliği kodunu yazıp ösym göndermek ve başvuru kabulu mektubu ile birlikte konsolosluğa başvurmaktır ya da bavulunuzu hazırlayıp oradaki üniversiteler ile direk bağlantıya geçip başvurmak ve size kabul belgesini gönderip okumaktır. Fakat iki sistem arasındaki fark sadece erkekler için tek bir dezavantajı var o da ikinci tercih. Eğer ki herhangi bir bay arkadaşımız ikinci tercihi kullanır ise toplam 5 yıl türkiyeye giriş çıkışı engellenir yani türkiyeye giremez nedeni ise asker kaçağı durumuna düşmesidir. Fakat birinci sistemi uygular iseniz Bulgaristan türk konsolosluğu sizin adınıza askerliğinizi her yıl tecil ediyor ve herhangi bir probleminiz kalmamakla beraber size artı şu avantajı sağlıyor: Türkiye cumhuriyeti yasaları, yurt dışında eğitim gören veya 3 yılı aşkın ikamet eden her türk vatandaşına koşulsuz 28 gün bedelli askerlik eğitim şansı veriyor..
    Gerekli tüm bilgileri
    TÜRKİYE BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU 4.LEVENT İSTANBUL
    adresine başvurabilir ve detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz..

Bol şanslar..

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Yeni Üye sudes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: Bulgaristan'da Lisans eğitimi

Alıntı mustafaserv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bulgaristan'da eğitim 4+1 yıl olmakla birlikte ilk yıl bulgarca dil ve bulgarca temel ders eğitimini başkent Sofya'da alıyorsunuz.. Sonraki sene ise 4 yıllık eğitim sürenizi Plovdiv(filibe) adlı 2.büyük şehrinde devam ediyorsunuz.. Sosyal olanakları yurtları mevcut fakat tüm eğitim, gıda, diğer giderler size ait.. Hazırlık sınıfı 3000 euro olmakla beraber sonraki eğitim göreceğiniz her yıl için 2500 eurodur, yurt ve diğer masraflarınız hariç. Bulgaristanda eğitim görmek için öss baraj puanını geçmek yeterlidir veya bir diğer yolu var bunlar iki şekilde olmaktadır; İster öss sınavına girip başvuru tercihinizin ilk sırasına bulgaristan plovdiv üniversitesi gıda mühendisliği kodunu yazıp ösym göndermek ve başvuru kabulu mektubu ile birlikte konsolosluğa başvurmaktır ya da bavulunuzu hazırlayıp oradaki üniversiteler ile direk bağlantıya geçip başvurmak ve size kabul belgesini gönderip okumaktır. Fakat iki sistem arasındaki fark sadece erkekler için tek bir dezavantajı var o da ikinci tercih. Eğer ki herhangi bir bay arkadaşımız ikinci tercihi kullanır ise toplam 5 yıl türkiyeye giriş çıkışı engellenir yani türkiyeye giremez nedeni ise asker kaçağı durumuna düşmesidir. Fakat birinci sistemi uygular iseniz Bulgaristan türk konsolosluğu sizin adınıza askerliğinizi her yıl tecil ediyor ve herhangi bir probleminiz kalmamakla beraber size artı şu avantajı sağlıyor: Türkiye cumhuriyeti yasaları, yurt dışında eğitim gören veya 3 yılı aşkın ikamet eden her türk vatandaşına koşulsuz 28 gün bedelli askerlik eğitim şansı veriyor..
    Gerekli tüm bilgileri
    TÜRKİYE BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU 4.LEVENT İSTANBUL
    adresine başvurabilir ve detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz..

Bol şanslar..
    arkadasım ben bu sene bulgarıstanda gıda muh.bolumunu cok arastrdm ama bana verılen bılgılere gore gıda muh.unvanı verılmıyormus bırde gıda muh bolumu degılde et ve et urunlerı yada sut ve urunlerı gıbı bolumler var(plovdıv unv de)sadece bı konu uzerınde uzmanlasma sansımız var bu yuzden vazgectım eger bu konuda daha detaylı bılgı verebılrsn çok sevınırm....

Yeni Üye bulgaristanegitim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    10
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Cevap: Bulgaristan'da Lisans eğitimi

SORU & CEVAPLAR

Bulgaristan Üniversiteleri Hakkında Merak
    Ettikleriniz Soru ve Cevapları

SORU:
    Bulgaristan Üniversitelerin Türkiyede Denkliği varmı ?

CEVAP:
    Bulgaristan Avrupa birliği üyesi olduğu için
    ( Y.Ö.K. ) Yüksek öğretim kurumu Bulgaristan
    üniversiteleri tanımaktadır. Mezun olduktan
    sonra Diplomanızın yeterli olup olmadığını
    tespit etmeleri için yeterlilik sınavına
    katılacaksınız. Yeterlilik sınavını
    başardığınızda Türkiyede mesleğinizi rahatlıkla
    yapabiliceksiniz. Denklik için detaylı bilgi
    YÖK'ü 0312 298 7142 arayarak okumak
    istediğiniz üniversitenin adını söylerek
    denkliği olup olmadığını hakkında bilgi
    alabilirsiniz.

SORU:
    Ö.S.S. Şartı Aranmadan Lisedeki Bölümüm Sayısal,
    Sözel, Eşit Ağırlık, Meslek Lisesi veya Sağlık
    Lisesi Hangi Bölümlerde Okuyabilirmiyim ?

CEVAP:
    Bulgaristan Üniversitelerinde Alan Ayrımı
    Yapılmaksızın Sadece Lisedeki Notlarınıza
    Bakılarak İstediğiniz Bölümlere Başvurabilirsiniz.

SORU:
    Bulgaristan Üniversitelerinden Türkiye'deki
    Üniversitelere Yatay Geçiş Yapabilirmiyim. ?

CEVAP:
    ÖSS sınavında taban puan 185 almanız gerekir ve
    Bulgaristan'da Hazırlık ve birinci sınıfı
    bitirmeniz halinde ve üniversitede ders başarı
    oranınızın % 60 olması gerekir Bu durumda
    Türkiyede herhangi bir üniversitenin boş
    kontenjanından yararlanarak yatay geçiş
    yapabilirsiniz.

SORU:
    Üniversitelerin hazırlık ve lisans eğitim bölümü
    fiyatları nelerdir?

CEVAP:
    Üniversitelerin Harc Ücretleri İçin Tıklayınız

SORU:
    Bulgaristan'da hayat şartları nasıldır.Aylık
    Toplam ne kadar masrafım gider?

CEVAP:
    Bulgaristan üniversiteleri Yurt ücretleri
    75.ytl ve 90 ytl'dir.

Ev kiraları : 300.ytlden 500.ytl'ye kadar ev
    bulabilirsiniz.Kiralar evin semtine ve lüksüne
    göre değişir.Evler dayalı döşelidir. Bir
    öğrencinin Aylık Giderleri ortalama
    300 ve 500 .YTL'dir.
    NOT ögrencinin harcamalarına göre değişir.

SORU:
    Bulgaristan'a nasıl gidilir.? Ulaşım fiyatları
    ne kadardır.?

CEVAP:
    İstanbul’dan Plovdiv otobüsle gitmeniz 6- 7
    saat, Sofya’ya 8-9 saat Sürmektedir.
    Her gün İstanbul’dan Bulgaristan’a yaklaşık 8
    firma Sefer Düzenlemektedir.

İstanbul'dan Plovdiv Bileti : 35.ytl
    İstanbul'dan Sofya Bileti : 40.ytl.

SORU:
    Öğrenciye verilen liçna kartının/oturma izninin
    süresi ne kadar olacak?

CEVAP:
    Öncelikle 6 ay daha sonra 1 yıllık olacak,
    öğrenciliğinin devam ettiği her yıl için 1’er
    yıllık uzatmaları yapılacak.

Eğer altı ay çıkarsa 250.ytl, 1 yıl çıkarsa
    500.ytl oturum ucretini yabancılar şubesine
    ödemesi gerekir.

SORU:
    Bulgaristan üniversitelerinde sınıfta kaldığımda
    tekrar üniversite harcı ödeyecekmiyim?

CEVAP:
    Örneğin 1 sınıf için 3000 euro ödediniz o sene
    sınıfta kaldınız tekrar üniversite harcı
    ödemezsiniz 3 sene boyunca sınıfta kalırsanız
    üniversite harcı ödemezsiniz ama üniversiteden
    atılırsınız.

SORU:
    Her üniversitenin kendine ait yurt imkânı varmı?
    Yurtlarda öğrenci hangi imkânlardan
    faydalanabilir? Yurtlarla okul arasındaki mesafe
    nedir?

CEVAP:
    Her üniversitenin kendine ait yurdu var. Çok
    yüksek kaliteli olmayan ancak ders çalışma
    imkânı ve öğrencilerin gereksinimleri konusunda
    titiz davranılarak hazırlanmış yurtlardır.
    Öğrenci yurtlardaki her alandan faydalanabilme
    hakkına sahiptir. Tamamı okul kampüsleri içinde
    bulunuyor.

SORU:
    Okulların derslere başlama tarihleri nedir?

CEVAP:
    Tıp fakültesi en erken derslere başlayan
    fakültedir. Diğerleri ekim ayının ilk haftası
    derslere başlar.

SORU:
    Türk öğrenciler Bulgaristan’daki hastanelerden
    faydalabilirlermi? Buradaki ssk veya bağkur
    sigortaları oradada geçerli olacakmı?

CEVAP:
    Türkiye’de ki SSK ve BAĞ-KUR Bulgaristan’da
    geçerli değil ancak bulgaristan'da aylık ödeme
    ile sağlık sigortasına baglanabilirler. Ancak
    öğrenciler için zaten Bulgar devletinin sağlık
    güvencesi var.

SORU:
    Şuanda Türkiye’den Bulgaristan’a eğitim almak
    için giden TC uyruklu öğrenci sayısı kaçtır?

CEVAP:
    Sadece Plovdiv’de şu anda okuyan öğrenci sayısı
    3250 civarında tüm Bulgaristan’da 4750 civari

SORU:
    Ailem bana nasıl para gönderebilir.?

CEVAP:
    Bulgaristana gitmeden önce Türkiye'deki herhangi
    bir bankadan YTL hesabı açarak, üzerinde
    mastercard veya visa ablemi olan bankamatik
    kartınızdan bulgaristanda bulunan tüm banka
    atm'lerinden anında para çekebilirsiniz.

SORU:
    Orada bilgisayar bölümünden mezun olunduğunda
    Türkiye’de mühendis olarak mı işe başlanır?

CEVAP:
    Tabii ki mühendislik fakültesinde okuyan bir
    kisi diplomasi ile muhendislik unvanını kazanır.
    YÖK tarafından onayladıktan sonra mesleğinizi
    yapabiliceksiniz.

SORU:
    Üniversite Hazırlık Eğitimi Ne Zaman Başlar.?

CEVAP:
    Üniversite hazırlık eğitime başlama tarihi belli
    değildir. Öğrencinin universite onayları ve vize
    işlemleri bittikten sonra sekiz dokuz kişilik
    sınıflar açılır, her grubun hazırlığa başlama
    tarihi aynı değildir. gruplar kendi
    sınıflarından sorumludur. oğrencilerin eğitimi
    kaybı olmamaktadır. Hazırlık tarihleri KASIM -
    ARALIK - OCAK - en geç ŞUBAT ayında hazırlık
    eğitimine başlayacaklardır.

Yeni Üye bulgaristanegitim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    10
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Arrow Cevap: Bulgaristan'da Lisans eğitimi

Türkiye’de ÖSS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversiteye yerleştirilmek; üniversitelere başvuruda bulunan adayların sayıca çokluğu ve mevcut üniversite kontenjanlarının yetersizliği sebebi ile gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenledir ki, yurt dışında ve özellikle Bulgaristan’daki yüksek eğitim kurumlarına başvurular son yıllarda oldukça artmıştır.Bulgaristan üniversiteleri kaliteli uzman eğitim kadrosu, eğitim için gerekli üst düzey teknolojik imkânları, sınıfları ve laboratuarları ile uluslar arası modern eğitim sağlamaktadır. Üniversitelerdeki tüm öğretim görevlileri kendi alanlarında uluslar arası eğitim kurumlarının üyeleri olup, gelişen teknolojiler ve yenilikler hakkında başka ülkelerin eğitim seminerlerine katılıp eğitim almaktadırlar.Müfredat, mecburi-seçmeli- ve serbest seçmeli derslerden oluşturulmaktadır. Bu şekilde; öğrencilerin daha istekli olarak, bilimsel alanlarda derin bilgi ve yetenek kazanmaları sağlanmaktadır. Öğrenciler ve eğitmenler Avrupa Birliğinin projelerine ilişkin programlarına, klinik stajlara, ülkede ve yurt dışında bilimsel forumlara katılmaktadırlar. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora için de eğitim verilmektedir. Bulgaristan üniversitelerinin mezunları tıpta, hafif ve ağır sanayide, bilgisayar endüstrisi ve diğer alanlarda bölgenin önde gelen uzmanları ve bilim adamlarıdır. Bulgaristan’ın önümüzdeki AB adaylığı; mezun öğrencilere Avrupa, ABD, Kanada; Avustralya ve başka ülkeler düzeyinde tanınmış diploma imkânı vermektedir.

Her Lisans diploması, AB adayları ve Bolonya sözleşmesini imzalamış ülkelerde denklik imtihanı olmadan geçerli olup, Avrupa sertifika belgesi eşdeğerindedir. Türkiye Bolonya sözleşmesinin henüz bir kısmını imzalamıştır. Bu sebeple her yurt dışı eğitim alan öğrenciye denklik belgesi vermemektedir. YÖK her yıl yurt dışında tanıdığı ve onayladığı yabancı okulları ÖSYS kitapçığında belirtir ve kısıtlı kontenjanla öğrenci gönderir. Eğer ÖSS sınavında yeterli puanı aldıysanız bu üniversitelerde tercih yaptığınız bölüme yerleştirilirsiniz. Ancak yeterli puanı alamadıysanız yurt dışı eğitim imkânı kazanamazsınız. Yurt dışında eğitim almak için YÖK’ün tanımadığı ve denklik vermediği okullara müracaat edip kabul edilirseniz mezun olduğunuzda diplomanız Türkiye’de tanınmayabilir! Bu geleceğiniz için gerçekten önemli bir konudur. Biz, BULGARİSTAN EĞİTİM DANIŞMANLIĞI olarak okullarımızın tamamının YÖK tarafından tanınma ve denklik belgesi verilme konusunda öğrencilerimizin geleceğini önemle dikkate alarak konuya itina ile yaklaşıyoruz. Sözleşmeli olduğumuz tüm üniversiteler YÖK’ün 2005 ÖSYS kitapçığında da belirttiği gibi YÖK tarafından tanınan ve mezun olduktan sonra denklik belgesi verilen üniversitelerdir. Üniversite sınavına girmişseniz ve baraj ortalamayı geçmişseniz denklikle ilgili problemi aşarsınız ve askerlik ertelemeniz öğrencilik üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

BULGARİSTAN’DA ALINACAK EĞİTİMİN EKONOMİK ANLAMDAKİ AVANTAJLARI

Bulgaristan’da yaşamanın ekonomik anlamda kolaylığı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında (Amerika, İngiltere, Kanada vs.) oldukça avantajlıdır. Bir öğrenci aylık 120 € ile rahatça geçimini sağlayabilir. Yurt ve ev kiraları da oldukça ucuzdur. Üniversitelerimizin kendine ait öğrenci yurtları bulunmaktadır. Yurtlara kabul işlemleri fazla bürokrasi gerektirmeyen yalnızca 1 gününüzü alacak işlemlerden oluşur. Yurtlara kabulde öncelik yabancı öğrencilere verilmektedir. Üniversite yurtları temizlik ve sağlığa uygunluk bakımından son derece iyidir. Odalar iki-üç kişilik olmakla birlikte tek kişilik seçeneği de mevcuttur. 24 saat internet hizmeti, spor alanları, yemekhane, kütüphane, kafeterya, market gibi öğrencinin her ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Öğrenci yurt kiraları aylık 35 € civarındadır. Dileyen öğrenciler ev tutabilirler. Ev kiraları aylık (eşyalı) ortalama 75 € civarındadır. Evlerin lüksü arttıkça kira bedelleri de artar ve bu fiyat 300 € ya kadar çıkabilir. Ev kiralama konusunda firmamız BULGARİSTAN EĞİTİM DANIŞMANLIĞI size yardımcı olacaktır.

BULGARİSTAN EĞİTİM DANIŞMANLIĞI öğrencilerimizin her türlü soru ve taleplerini karşılamak üzere öğrencimize bir danışman tahsis etmektedir. Danışmanlar; öğrenciler, velileri ve okuldaki eğitmenler arasında aracılık yapıp haber alma, öğrenci not durumunu öğrenme, devamsızlık durumunu öğrenme ve bildirme görevini üstlenmektedirler. Ayrıca Bulgaristan’da öğrencilerin her türlü soru ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Bu sistem velilerin çocuklarıyla kolay iletişim kurabilmelerini sağlamaktadır.

BULGARİSTAN EĞİTİM DANIŞMANLIĞI, öğrencilere öğrenci vizesi alabilmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetkili vize firmasıdır.ve eğitmenler Avrupa Birliğinin projelerine ilişkin programlarına ve uluslar arası öğrenci eğitim programlarına klinik stajlara ve ülke ve yurt dışında bilimsel forumlara katılmaktadırlar.

TIP FAKÜLTESİ; eğitim süresi 6 yıldan oluşmaktadır.10 sömestr eğitim ve 12 aylık klinik staj görülür.

DİŞ HEKİMLİĞİ; eğitim süresi 5.5 yıldan oluşmaktadır.10 sömestr eğitim ve 9 ay klinik staj görülür.

ECZACILIK; eğitim süresi 5 yıldan oluşmaktadır.9 sömestr eğitim ve 6 ay klinik staj görülür.

Ayrıca üniversitede uzmanlık dallarında ve doktora için eğitim verilmektedir. üniversitede tıp literatürünü içeren bilgisayar salonlarına sahip kütüphane de bulunmakta olup, buradan her türlü bilgi almak mümkündür.Ayrıca üniversitede 2 yataklı odalar halinde konforlu ve rahat döşenmiş yurt oteli de bulunmakta olup,buralarda öğrenci için gerekecek her türlü ayrıntı bulunmaktadır. Üniversitenin kapalı ve açık spor salonları, tenis kortları, futbol,basketbol sahaları ve havuzu bulunmaktadır.
    DETAYLI BİLGİ İÇİN
    Bulgaristan 'da Eğitim

Bulgaristan Üniversiteleri 2009 kayıtlarımız Başlamıştır. 26 devlet üniversitesi sizleri bekliyor.
    ÖSS Şartı aranmadan istediğiniz bölümde okuma fırsatı Y.Ö.K denkliği bulunmaktadır.

Alan Ayrımı yapılmaksınız sayısal,sözel farketmez. Sadece Lise diplomanız ile dilediğiniz bölümde okuma fırsatı.

ARTIK ÜNİVERSİTELİ OLMAK HAYAL DEĞİL
    Kayıt için gerekli evrakları gönderin devamı bizim işimiz.

MSN Destek : Bulgaristan@MSN.COM
    Email : Bulgaristanegitimdanismanligi@Hotmail.Com
    GSM : 0543 236 23 15 - 0541 213 41 97

Advertising

Advertising