Türkiye'de bir ilk yaşandı. Çay tarımında il ki gerçekleşen beyaz çay üretimi Doğu Karadeniz Bölgesinde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde yapıldı. Bu uygulama, Çaykur ve iki özel firma tarafından başlatılarak tomurcuk olarak bilinen çayın üst filizleri üreticiler tarafından elle toplandı.

Bu kapsamda; Çaykur'un 575, özel sektör firmalarının ise 70 kilo olmak üzere 645 kilo beyaz çayın ürettildiği açıklandı. Beyaz çay alabilmek için Çaykur ve Rize Ticaret Borsası'na bine yakın başvuru yapıldığı da belirtilirken, Çaykur'un beyaz çayla ilgili fiyat ve ambalaj araştırmasını da sürdürdüğü ifade edildi.

İki özel sektör kuruluşu tarafından 70 kilo beyaz çayı satışa çıkardığı ve Rize Ticaret Borsası'na başvuran 200 kişiden talebi karşılanan 60 kişiye, kilosu 1100 ile 1250 dolar arasında değişen fiyattan 70 kilo beyaz çay satışı gerçekleştirildiği kyadedildi.

Meiji Pharmaceutical Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, Türk beyaz çayında kanserli hücreleri yok ettiği tespitine varıldığı, 'JP53' kod adı verilen etken maddeye rastlanıldığı ve önümüzdeki yıl ilaca dönüştürülerek hastalarda denenmesinin planlandığı açıklandı. Ayrıca ilacın özellikle akciğer ve mesane kanseri hastalarına umut olmasının beklendiği de iddia edildi.

Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan'ın açıklamasında, beyaz çay üretiminin dünyada çok yaygın olmadığını belirttiği ve beyaz çay üretiminde 5 yıl boyunca başta Srilanka ve Hindistan bölgelerinden başlayan bir araştırma geliştirme sürecinin yaşandığını ifade ettiği öğrenildi.

Ayrıca yoğun talepleri değerlendirdiği kaydedilen Erdoğan'ın, "Gelinen sürecin sonunda Türk beyaz çayı bu yıl piyasaya çıktı. Yoğun talepler aldık. Borsamıza 200'ün üzerinde talep geldi. Özel sektör tarafından üretilen 70 kilo beyaz çayın tamamı satıldı. Yurt dışından bir firma kilosu 1100 dolardan beyaz çay satın aldı. Geri kalan miktar ise kilosu 1250 dolardan satıldı. Taleplerin sadece bir kısmını karşılayabildik. Gelecek yıl üretimi artırmayı hedefliyoruz" şeklindeki konuşması da eklendi.