İki gün önce Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde ceviz büyüklüğünde etkili olan dolu yağışı ilçeyi adeta felç etti. Neredeyse tüm sebze ve meyvenin zarar görmesine neden olan ceviz büyüklüğündeki dolu, çiftçilerin tek geçim kaynağı olan sebze ve meyvelerin hasar görmesiyle...

İki gün önce Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde ceviz büyüklüğünde etkili olan dolu yağışı ilçeyi adeta felç etti. Neredeyse tüm sebze ve meyvenin zarar görmesine neden olan ceviz büyüklüğündeki dolu, çiftçilerin tek geçim kaynağı olan sebze ve meyvelerin hasar görmesiyle çiftçileri kara kara düşündürdü.

Dolu yağışının kavun, karpuz, domates, biber ve fasulye başta olmak ekili alanlarda büyük oranda maddi kayba neden olduğunu belirten çiftçiler, yetkililerden bölgeye gelip zarar tespiti yapmalarını ve zararlarının karşılanmasını talep ettiler.Gece etkili olan dolu yağışı nedeniyle maddi zarara uğradığını belirten çiftçiler, ?Hasadımızı bitirmeden ilçemizde dün gece etkili olan ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı, tarlalarımıza çok büyük zarar verdi. Tarımla uğraşan çiftçilerimiz büyük yara aldı. Bu felaket, ilçemizde büyük yaralar açacak. Bu durumun yetkililerce incelenmesini ve hemen dolunun vurduğu bölgeleri afet bölgesi ilan etmesi gerekmektedir. Çiftçiler olarak hepimiz perişan duruma düştük. Buralarda tek geçim kaynağımız çiftçiliktir. Yetkililerden zarar ve ziyanlarımızın karşılanmasını istiyoruz. Aksi takdirde bunun külfetini hiçbir çiftçi kaldıramaz? diyerek bulundukları durumdan yakındıklarını ifade ettiler.Dolunun ardından ilçeye bağlı Aşağı Süphan köyünde bir ahıra yıldırım düşmesi sonucunda da 27 küçükbaş hayvanın telef olduğunun bilgisi çiftçilere ikinci darbe oldu.