Dünyada Cargill
1865 yılında tarım ağırlıklı pek çok ürün ve hizmetin uluslararası alanda ticaretini yapmak, işlemek ve dağıtmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin Iowa Eyaleti'nde kurulan Cargill'in temel hedefi kaynakların etkin kullanımı ile ülke kalkınmasına destek vermek, yatırım yaptığı her ülkede, kazancını o ülke için yatırıma dönüştürmektir.Bugün Cargill, yıllık 70 milyar dolarlık cirosu ile Amerika'nın ilk 20 şirketi arasında yer almaktadır.

Cargill'in temel hedefi, tarımdan finansa uzanan geniş bir alanda ayrıcalıklı değerler yaratmaktır.

Tarım Bölümü tüm dünyada, üreticilere gübreden hayvan yemine kadar kaliteli ürünler sunulmaktadır. Gıda Ürünleri ve Uygulamaları Bölümü mısır, buğday, kakao, portakal, soya fasulyesi, fındık, ayçiçeği gibi birçok tarım ürünü ile beyaz ve kırmızı eti işleyerek, dünyanın önde gelen gıda üreticilerine kaliteli hammaddeler sunulmaktadır.

Ticaret Bölümü birçok tarımsal ve tarım dışı ürünün pazarlanması, uluslararası nakliyesi, tahıl, yağlı tohumlar, pamuk ve şeker gibi ürünlerin ticareti konusunda dünya çapında faaliyet göstermektedir.

Endüstri Bölümü tarım ürünleri işleme alanındaki bilgi birikimini, endüstriyel iş kolu gelişiminde de kullanarak bu alanda dünya genelinde gübre üretimi, tuz, endüstriyel yağlar ve çelik gibi konularda faaliyet göstermektedir.

Finansal Piyasalar Bölümü risk yönetimi ve yatırım alanlarındaki bilgi birikimiyle, global pazarlardaki gücünü oluşturmak, kendi finansal yatırım ihtiyaçlarını karşılamak; müşterileri ve tedarikçileriyle ticaret hacmini geliştirmek ve finansal çözümler üretmektedir.


Türkiye'de Cargill


Türkiye'ye 1960 yılında çeşitli ortaklıklarla giren Cargill, 1986 yılından itibaren kendi adıyla faaliyet göstermektedir 120 milyon dolar değerindeki yatırımları ve yaklaşık 280 çalışanı ile Cargill Türkiye; gıda, finans, hububat ve yağlı tohumlar ve çelik ticareti olmak üzere dört ana sektörde faaliyetlerini sürdürmektedir.


Cargill Türkiye’de aşağıdaki alanlarda faaliyet göstermektedir:

  • Nişasta ve nişasta bazlı ürünlerin üretimi ve satışı
  • Hububat ve yağlı tohum ticareti
  • Endüstriyel ürün ticareti
  • Finans


Cargill Türkiye Kronolojik Faaliyet Takvimi:

1960 - Bramer Ticaret A.Ş. ile yerel ortaklık kurdu.
1986 - Yaşar Holding ile tohumculuk sektöründe ortaklık başlattı.
1987 - Vaniköy Mısır Öğütme fabrikasını satın aldı.
1991 - tohumculuk şirketindeki Yaşar Holding’e ait %50 hisseyi devraldı.
1992 - İstanbul Merkez Ofisini açtı.
1994 - Cargill-Financial Market Group Türkiye ofisi açıldı ve böylece finans ve risk değerlendirme faaliyetlerine başladı.
1995 - Adapazarı'ndaki bir fındık işleme tesisini satın aldı.
1997 - Demir – Çelik ticaretine geçildi. Bursa- Orhangazi'de Mısır İşleme Tesisi inşaatına başlandı.
1998 - tohumculuk şirketi Cargill'in dünya genelinde yaptığı anlaşma ile Monsanto’ya satıldı. Böylece Türkiye'deki tohumculuk faaliyetlerinden çekilmiş oldu.
1999 - Kocaeli Yarımca'da Rota Denizcilik ve Ticaret A.Ş. ortaklığı ile tahıl depolama silo ve liman faaliyetlerine başladı.
2000 - Orhangazi Mısır İşleme Tesisi tamamlandı ve üretime geçildi.
2001 - Cargill, dünya çapında yaptığı bir anlaşma ile yem sanayinde faaliyet gösteren Purina’yı (evcil hayvan yemleri hariç) devraldı. Bu anlaşmayla beraber, Bolu, Gönen ve Lüleburgaz’daki 3 yem tesisi Cargill Türkiye çatısının altında birleşti.
2002 - Dünya genelinde Cerestar firmasının satın alınması ile Tükiye’de Cerestar’a ait olan Pendik Nişasta Sanayi hisselerinin %50’si Cargill’e geçti ve böylece Ülker Grubu ile eşit hisseli ortaklık doğdu. Yem şirketleri yerli girişimcilere satıldı.
2004 - Black River Hizmet Ticaret Ltd. Şti. kuruldu
2006 - Fındık İşleme Tesisi satıldı.
2008 - Rota Denizcilik ve Ticaret A.Ş. ile Yarımca'da tesis edilen ortaklık sözleşmesi 2013 yılına kadar uzatıldı.
2009 - Demir – Çelik ticaretine son verildi.
2010 - Pendik Nişasta Sanayi hisseleri Cargill Tarım ve Gıda San.A.Ş.’ne devir oldu.
2013 - Rota Denizcilik ve Ticaret A.Ş. ortaklığına son verildi. Vaniköy Mısır Öğütme Fabrikası kapatılarak glikoz ve nişasta üretim üniteleri Orhangazi fabrikasına taşındı. Suudi Arasco Firması ile Suudi Arabistan Krallığı'nda yeni bir nişasta ve tatlandırıcı girişim ortaklığı imzaladı. Nişasta dışı Endüstriyel Ürün portföy ticaretine başlandı.
2014 - Cargill'in bio-endüstriyel ürünlerinin yerel olarak üretilmesi hedefiyle Alemdar Kimya A.Ş.'yi satın aldı. Aynı dönemde, Balıkesir'de bulunan Turyağ tesislerini tüm B2B markaları, tüm çalışanları ve satış/pazarlama ağı ile beraber bünyesine kattı.