Elazığ?da her sabah çorba ikram edilen çeşmeden süt aktı.


Elazığ Belediyesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Süt Üreticileri Birliği?nin süt tüketimini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla etkinlik düzenledi. Her sabah çeşmeden çorba içen vatandaşlar bu sefer süt içti.

Sütün birçok faydası bulunduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, sütün tüketim oranının artması ve gazlı içeceklerin kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Kayahan ise amaçlarının süt hakkında farkındalık yaratmak ve süt tüketimini arttırmak olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerdeki süt tüketimine dikkat çeken Kayahan, ?Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımız zaman bu ülkelerdeki süt tüketimi gerçekten üst seviyelerde oluşmuşken bizim ülkemizde maalesef henüz bu seviyelere ulaşamadık. Bizde gelişmekte olan bir ülke olarak insanlarımızın sadece çocuklukta değil bütün yaş gruplarında süt tüketimini alışkanlık haline getirmeleri gerekiyor. Bu hem üreticilerimizin ve hayvancılarımızın gelir kaynaklarını artıracak hem de insan sağlığı açısından sağlıklı olabilmenin yollarından birisi olan süt tüketim alışkanlığını artırılacak? diye konuştu.

[ucluhaber]