Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Lisans Üye pttszey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    346
    Konuları
    91
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

Post Çiğ süt fiyatları %68 arttı

Süt üreticisi geçen yıl aşırı düşen fiyatlar nedeniyle büyük zorluk yaşadı. 2008'de 62 kuruşlarda bulunan çiğ süt fiyatı 2009'un ilk altı ayı boyunca 51 kuruşta kaldı.

Hükümet bu duruma, süt tozu üretimini desteklemek gibi önlemlerle müdahale etti ve sütte hem iç talep hem ihracat arttı. Buna, sütten verim alamayan üreticinin hayvanını kesime yollaması da eklenince, süt fiyatları yükselmeye başladı. Fiyat artışı üreticide sevinç yaratsa da son iki haftada ulaşılan rakam sektörü tedirgin etti.

Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği'nin (SETBİR) verilerine göre, çiğ sütün 51 kuruş olan ihale fiyatı, temmuzda 59 kuruşa, aralıkta 73 kuruşa yükseldi. Ocakta ise 85 kuruş oldu. Bir yılda fiyatlar yüzde 68 arttı. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Osman Vasfi Yasun, fiyatlarda hızlı bir çıkış olduğunu ancak üreticinin para kazanabildiği fiyata daha yeni ulaşıldığını söyledi. Yasun, çiğ süt fiyatının bu seviyede kalacağı beklentisinde olduklarını belirtti.

Bir hafta daha dayanır

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, sektörün fiyat artışlarını henüz tüketiciye yansıtmadığını belirterek, “Bugünkü yüksek fiyatların tüketiciye intikal etmeden düzenlenmesini diliyorum. Sektör fiyatların düşmesini bekliyor. Belki bir hafta daha beklenir. Sonra süt ürünlerine zam gelir” dedi. Yılmaz, çiğ süt fiyatının ayın 1'inden itibaren sanayicinin maliyetlerine yansıdığını belirtti.

Yılmaz, fiyat dalgalanmalarının ne üreticinin ne de sanayicinin menfaatine olduğunu belirterek, tarafların süt fiyatını ayarlaması önerisinde bulundu. Yılmaz şöyle konuştu: “Taraflar, bir araya gelip en az 1 yıl süreli fiyat belirlemeli. Sektör bu uzlaşmayı sağlamak için artık bir kuruma da sahip. Bu sorun Ulusal Süt Konseyi'nde çözülmeli. Bu konuda çalışmalar var.”

Fiyat neden tırmandı?
    Geçen yıl üretici süt bolluğu yaşarken, kriz nedeniyle süt talebi düşmüştü. Fiyatı düşüren bu iki olguya karşı alınan tedbirler, sektörü tersi bir duruma soktu.

Talep yönlü gelişmeler:

* Hükümet üreticiye destek oldu. Okullarda süt dağıtımı yapıldı, süt tozu üretimi teşvik edildi.

* Üretici ihracata yöneldi, İran ve Irak'a süt satışı arttı.

* İthalat azaldı.

* Ekonomik durgunluk geride kalırken tüketim arttı.

Arz yönlü gelişmeler:

* Et fiyatını cazip bulan üretici, hayvanını kesime yolladı.

* Kazancı azalan süt üreticisi, yem tüketimini azalttı. Bu da süt verimini düşürdü.

***Alıntı***

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Yeni Üye

Mesajları
    84
    Konuları
    12
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    405
    Harcanan
    1
    Kalan
    404

Standart Cevap: Çiğ süt fiyatları %68 arttı

Süt sektöründe çalışan arkadaşlardan edindiğim bilgiler de bu yönde. Süt bulamamaktan şikayetçiler. Çalıştığım bölgede şimdiden küçük ölçekli 2 firma kapandı. Biri halbuki AB destekli bir proje idi.

süt para etmeyince çiftçi ete yöneliyor bu durumda da süt üretimi azalıyor ve süt fiyatları yükseliyor. ette arz fazlası oluştuğunda da et fiyatı düşecek ve süt para ettiği için etten vazgeçip süte yönelecek.
    sağlıklı ve planlı bir hayvancılık şart.

Yeni Üye ssazman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    16
    Konuları
    14
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    455
    Harcanan
    0
    Kalan
    455

Olan bana oldu, süt fiyatları arttı benimde süt tüketim maliyetlerim arttı, Düşünün, sütü yaz başı 1,5 Tl den alıyordum şimdi ise 2,0 Tl (Aynı süt). Günde 4 lt süt tüketimizi var ben ,eşim ve ikizlerimiz. Yani günlük 2,0 Tl fazladan ödüyoruz. Aylık ise 60 Tl yıllık 720 Tl fazladan ödeyeceğim. Napsam süt fabrikasımı kursam bende anlamadım

Yeni Üye

Mesajları
    84
    Konuları
    12
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    405
    Harcanan
    1
    Kalan
    404

Ben de bir karadenizli olarak verebileceğim tavsiye bir inek satın almanızdır. Aldığınız ineği bir çiftçiye verin. "Al kardeşim bana her gün 4 lt süt ver gerisi senin olsun" dersiniz. Böylelikle günde 8 tl ayda 240tl yılda 2880 tl giderden kurtulursunuz. İneğe ödediğiniz para 1 yılda kendini amorti etmiş olur (iyi bir süt ineği -holstein- 3000-3500 tl arasında ve günde 20 lt süt veren inekler var). kuruda kalma süresini (2 ay) çıkarırsak 10 ay süreyle her gün süt alırsınız. Karadeniz yaylalarında beslenen inekte epey verimli olur kanımca.

Mesajları
    346
    Konuları
    91
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

Alıntı hedjaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de bir karadenizli olarak verebileceğim tavsiye bir inek satın almanızdır. Aldığınız ineği bir çiftçiye verin. "Al kardeşim bana her gün 4 lt süt ver gerisi senin olsun" dersiniz. Böylelikle günde 8 tl ayda 240tl yılda 2880 tl giderden kurtulursunuz. İneğe ödediğiniz para 1 yılda kendini amorti etmiş olur (iyi bir süt ineği -holstein- 3000-3500 tl arasında ve günde 20 lt süt veren inekler var). kuruda kalma süresini (2 ay) çıkarırsak 10 ay süreyle her gün süt alırsınız. Karadeniz yaylalarında beslenen inekte epey verimli olur kanımca.
    Öyle cins bir ineğin beslenmesinde kullanılacak olan yemin kilogram fiyatı, çiftçiye kazandıracağından çok fazla olduğu için hiç bir çiftçinin bu teklifinizi kabul etmeyeceğini bilmeniz gerekitor.

İmza: Çiftlikte yaşayan hatun (:

Yeni Üye

Mesajları
    84
    Konuları
    12
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    405
    Harcanan
    1
    Kalan
    404

Maliyetin büyük bir kısmını yemin oluşturduğunu biliyorum ben sadece karadeniz iklim şartları ve bitki örtüsünü düşünerek söylemiştim. Benimkisi olaya sadece renkli bir bakış açısı getirmekti.
    İşi bilen birinin "teklifiniz kabul edilemez" demesi, basit çaplı bu önerimi geçersiz kılıyor demektir.

Mesajları
    346
    Konuları
    91
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

Alıntı hedjaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maliyetin büyük bir kısmını yemin oluşturduğunu biliyorum ben sadece karadeniz iklim şartları ve bitki örtüsünü düşünerek söylemiştim. Benimkisi olaya sadece renkli bir bakış açısı getirmekti.
    İşi bilen birinin "teklifiniz kabul edilemez" demesi, basit çaplı bu önerimi geçersiz kılıyor demektir.
    Yok estağfurullah. Amaç sadece Türkiye'deki bir gerçeğe daha vurgu yapmaktı (;

Yeni Üye ssazman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    16
    Konuları
    14
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    455
    Harcanan
    0
    Kalan
    455

Teklifiniz için teşekkürler bence mantıklı fakat bu bölgede vede dediğiniz fiyatlarda inek bulmak bence imkansız. Şuanda 150 kg bir ineğin fiyatı 2750 tl (Rize için ).

Bundan 10 yıl kadar önce bölgemizde her evde bir inek (köylerde) kesinlikle vardı. Fakat bakımı ve köyden kente göçün olması durumu tamamen tesine döndürmüş durumda. Ayrıca pastörize süte alışmış olan çocukların normal bir inek sütünü yadırgayacağı kanatindeyim. Bölge şartlarıda dikkatte alındığında teklifiniz bence mantıklıydı.

Teşekkürler,

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

sütün uzun süre yüksek fiyatlarda kalacağını sanmam.2 yıl önce de benzeri bir durumu yaşamıştık.sütün fiyatının artmasıyla: hayvan sayısı yeniden hızla artıyor.yem fiyatları coşuyor.süt fiyatı düştüğünde yemin fiyatının düşmemesiyle olan yine köylüye oluyor.hep aynı döngü.
    tüketici bunu geçici bir durum olarak görmeli ve süt ürünleri tüketimini azaltmalı. sütün bollaştığı ilkbahar dönemlerinde fabrikaların stokları şiştiğinde fiyatta ciddi bir geri çekiliş sözkonusu olabilir.ne yazık ki fiyat düşünce süt kalitesi de bozuluyor,hırsızlıklar artıyor.
    özetle fiyatın çok düşmesi de yükselmesi de süte yaramıyor.devletin bu konuda bir mekanizma kurması ve kapitalist piyasaya bazen hıştt demeyi bilmesi gerekiyor.

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

evet, süt fiyatları yeniden düşme eğilimine girdi.
    bu, tüketicinin cebine ne zaman yansır bu işlerin parasal kısmına kafası basmayan biri olarak bilmiyorum ama bulunduğum bölgede ihale yapılması bile beklenmeden fabrikalar arası telefon trafiği ile süt fiyatı düşürülüyor şu anda.hatta sanırım, bazı fabrikalar şu an bir ödeme içinde iseler, o ödenmekte olan paradan kesinti yapmayı hesaplıyorlar muhasebe birimlerinde.olay henüz çok yeni.
    yakında türkiye geneline yaygınlaşır bu hareket.
    köylülerin ceplerine 2-3 ay tatlı bi para girmiş oldu.peki, ne karşılığı:
    -pahalanan yem
    -pahalanan süt hayvanı
    bunların fiyatları hemen geri gelir mi? biraz zor.
    özetle "köylüye kaşıkla verilenin kepçeyle geri çıkarılmasına başlandı."

Sayfa 1/2 12 SonSon

Advertising

Advertising