2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  sawyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  sawyer çevrimdışı Üyelik tarihi: 19.03.2008 Son online zamanı: 26.09.2013

  Mesajları
  76
  Konuları
  55
  Eklentileri
  9
  Kredisi
  455
  Harcanan
  0
  Kalan
  455

  Standart Çin`den mama ve sütlü ürüne yasak

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çin`den bebek mamaları, süt ve süt ürünleri ile süt içeren çikolata ve benzeri gıda maddelerinin ithalatını yasakladı.

  Bakanlık, son üç yılda, Çin`den bebek maması ve süt ithalatı için hiç izin belgesi düzenlenmediğini, sadece bu yıl Nisan ayında dahilde işleme izni kapsamında Çin`den süt tozu ithal edildiğinin belirlendiğini açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çin Halk Cumhuriyetinde üretilen bebek mamaları ile süt ve süt ürünlerinde melamin maddesinin kullanıldığı, bu nedenle bebek ölümleri ve rahatsızlanmaların olduğu konusunda basın yayın organlarında çıkan haberlerin yakından takip edildiği belirtildi.

  Açıklamaya göre, çıkan ilk yayınları takiben gıda maddeleri ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin ithalat otomasyon sisteminde yapılan inceleme ve il müdürlüklerinden alınan bilgiler sonucunda; 2006 ve 2007 yılları ile 2008 yılının dokuz aylık döneminde menşe ülkesi ve/veya yükleneceği ülkesi Çin olan mama ve süt için bakanlık tarafından hiç ithalat izni verilmediği, kontrol belgesi onaylanmadığı ve ithalat işlemi yapılmadığı belirlendi.

  Dahilde işleme izin belgesi kapsamında bu yıl Nisan ayında süt tozu ithalatı yapıldığı tespit edildi.

  Açıklamada, ilgili kanun uyarınca insan sağlığını korumak amacıyla ihtiyati tedbir kapsamında, Çin menşeli bebek mamaları, süt ve süt ürünleri ile süt içeren çikolata ve benzeri gıda maddelerinin ithalatına izin verilmemesi, yeni kontrol belgesi onaylanmaması, mevcut kontrol belgeleri kapsamında ithalat işlemi yapılmaması konusunda il müdürlüklerin talimat verildiği bildirildi.

  Ayrıca, söz konusu ürünler için daha önce kontrol belgesi almış olan firmalar da il müdürlükleri tarafından bilgilendirilecek.


 2. #2
  schuco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  schuco çevrimdışı Üyelik tarihi: 26.10.2008 Son online zamanı: 01.06.2009

  Mesajları
  20
  Konuları
  7
  Eklentileri
  2
  Kredisi
  105
  Harcanan
  0
  Kalan
  105
  bende bu konuyla ilgili gelen e-maili sizlerle paylaşmak istiyorum;

  Sevgili Meslektaşımız,

  Bu iletimizde Çin kaynaklı melamin skandalı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Melamin, bir kimyasal maddedir. Evlerimizde kullandığımız tabaklar, pek çok dekoratif sert malzeme vb. endüstriyel üründe kullanılır. Bu şekli ile hiçbir zararı yoktur.

  Önce 2007 yılında ABD'de Çin'den ithal edilen yemlerle beslenen köpeklerde böbrek yetmezliğine bağlı ölümler fark edildi. 2008 yılı başında Çin'de bebeklerde böbrek taşı şikâyetinde beklenmedik ve anormal bir artıştan sonra böbrek yetmezliğine bağlı bebek ölümleri görüldü. Yapılan analizler bebek mamalarında melamin saptandı. Bugün Çin'de binlerce bebek, diyalize bağlı olarak yaşamaktadır.

  Melaminin bebek mamalarına ilave edilme nedeni, ürünü proteince zengin göstermektir. Melamin, gıdaların protein içeriğine yönelik basit laboratuvar analizlerinde protein gibi belirlenir. Dolayısı ile bebek maması gibi belirli bir miktarda protein içermesi gereken gıdalara daha ucuz olan melamin konulduğunda böylesine öldürücü bir hile yapılmış oluyor.

  Çin çıkışlı süttozlarında da melamin bulundu ve süttozu çikolatadan bisküviye, süt ürünlerinden et ürünlerine kadar çok farklı gıdaların bileşimine giriyor. Son olarak süt ve yumurtada da saptanan melaminin Çin üretimi yemlerden kaynaklandığı da belirlendi.

  Şu aralar, uzak doğuda üretilen tüm gıdalardan kaçınmakta yarar var.

  Her zamanki gibi, kalitesine güvendiğimiz fabrikaların üretimi olan gıdalarda bir sorun olduğunu beklemiyoruz. Markasız ve ambalajsız gıdaların tüketimi ise tehlikelidir.

  Sevgiyle, bilgiyle

  www.mikrobiyoloji.org


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Bu mama Türkiye'de ilk ve tek!
  Genel forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 14.08.2017, 16:29
 2. Yorum: 0
  Son Mesaj: 09.06.2016, 13:07
 3. Rusya'dan Türkiye'ye yasak üstüne yasak!
  Dünya forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 26.02.2016, 13:02
 4. sütlü tatlı üretimi ve bazı sütlü tatlı reçeteleri
  Süt ve Süt Ürünleri forum içinde, yazan ahd765
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 31.03.2011, 12:52
 5. Çin’de 700 ton bozuk mama toplanıyor
  Genel forum içinde, yazan hulya1987
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 15.09.2008, 10:52

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed