Sosyal medyada çocuklara internetten gıda satışı hızla artıyor, Dünya Sağlık Örgütü ise uyarıyor; çocuklar internette, sosyal medyada her an karşılarına çıkan kontrolsüz reklamlardan uzak tutulmalı. Uzmanlar, mobil cihazlarla sosyal medyada yer alan çocukların, kişiselleştirilmiş ve hedefli reklamlara, her geçen gün daha fazla maruz kaldığına dikkat çekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölümünden yayınlanan rapora göre, sağlıksız yiyecek ve içeceklerin pazarlanmasında kısıtlayıcı önlemlere rağmen internetten satışlar reklamlarla kuralsız büyüyor.

Uzmanlar mobil cihazlarla sosyal medyada yer alan çocukların kişiselleştirilmiş ve hedefli reklamlara her geçen gün daha fazla maruz kaldığına dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bu durum sağlıksız beslenmenin daha da kötü noktalara gelebileceğine işaret ediyor.

Çocuk sağlığına dair rakamlarsa alarm veriyor. Sağlıksız beslenme kalp, kanser, obezite, kronik solunum yolu rahatsızlıkları gibi hastalıklar toplam sağlık yükünün %77'sini ve ölümlerin de %86'sını oluşturuyor. Şimdi dünyada en büyük endişe, çocuk ve gençlerin sağlıksız gıda ürünleri, tütün ve alkolün internet üzerinden pazarlanmasına maruz kalması. Dünya Sağlık Örgütü bu konudan işe Ayrupa'yı kapsayacak bir veri derleme çalışması ile başlayıp önleyici adımların hızla atılmasını tavsiye ediyor.


*