Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği üyeleri, Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü?ne bağlı su ürünleri kontrol ekiplerinin geçtiğimiz günlerde Mersin Balık Pazarı'nda denetim yaptıkları sırada bazı balıkçıların saldırısına uğramasını protesto etti.

Öğle saatlerinde Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen üyeler, attıkları sloganlarla saldırıyı kınadılar. Burada üyeler adına açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Hüseyin Ateş, kamu çalışanlarına yönelik saldırılara bir yenisinin daha eklendiğini ifade ederek, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez, Adana, Mersin ve Hatay il müdürlüğünde Su Ürünleri Kontrolörü olarak görev yapan denetim elemanlarının, Mersin Balık Pazarı'nda yapmış oldukları satıcı denetiminde bazı satıcıların mevzuatta belirlenen kriterlere aykırı küçük boyutlu balık sattıkları tespit ederek, cezai işlem uygulamak istemeleri üzerine bazı balık satıcılarının saldırısına uğramışlardır. Saldırı sonucunda Bakanlık Merkez Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nde Şube Müdürü olarak görev yapan Yaşar Kayabaşı ve bazı su ürünleri denetim görevlileri yaralanmıştır" dedi.

Bu olayı şiddetle kınadıklarını vurgulayan Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu zorbalıkları yapanların yaptıkları yanlarına kar kalmamalıdır. Milletin sağlıklı gıda tüketebilme ve su ürünlerimizin rezervlerini korumak adına yapılan bu denetim hizmetini engelleyen, insanlıktan nasibini almamış ve görevli arkadaşlarımızı darp etme gibi çirkin bir davranışta bulunanlara hak ettikleri cezaların verilmesi hususu sendikamızca takip edilecektir. Buradan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının merkez ve taşradaki tüm yetkililerini personeline sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu olay karşısında kayıtsız kalmamalısınız. Bu tür olaylarda tutuklu yargılama cezaların paraya çevrilmesi gibi tedbirler şiddeti yapanın yanına kar bırakır hale dönüştürmektedir. Bunun düzenlenmesi lazım."

Açıklamanın ardından üyeler olaysız bir şekilde dağıldı.