DEPREMYurdumuzun % 98'i deprem kuşağı üzerinde bulunduğundan ve depremi engellemek mümkün olmadığından, halkımız için en büyük tehlike depremdir.
İnsanları öldüren deprem değil, kötü yapılmış binalar ve bina yapmaya uygun olmayan zemin koşullandır.
Depremden önce tüm önlemlerinizi planlayınız.

DEPREMDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER :
- Önce; işyerinizin depreme dayanıklılığını kontrol ettirin.
- İşyerinizde olabilecek hasarı en aza indirmeye, yaralanmayı önlemeye ve depremden sonra en az dört gün (72 saat) yardımsız biçimde enkaz altında yaşamınızı devam ettirmeye hazırlıklı olmalısınız.
- İşyerinizin, halihazır durumunu tespit ettikten sonra; koridorlar, ağır ve sağlam masalar, elektronik beyaz eşyalar yanı ve benzeri güvenli yerlerini ve camlar, aynalar, dolapları göğüs hizanızdan yüksek eşyalar ve benzeri tehlikeli bölgelerini belirleyin.
- Pencere önleri ve balkonlardan uzak durunuz.
- Bu belirlemelere göre işyerinde Acil Durum Planınızı yaparak tüm personelce paylaşın ve iş bölümü yaparak uygulayın.
- Çocuklarınıza deprem sırasında evde ya da okulda bulundukları zaman ne yapmaları gerektiğini öğretin.
- Acil telefon numaralarını telefon rehberinizin iç kapağında ayrıca telefonun üzerinde bulundurun.
- Yangın söndürme cihazınızı test ettirdikten sonra “işyerinizin kullanımına uygun bir bölümünde” bulundurun.
- Korunma için bulunacağınız yeri ve muhtemel kaçış yolunu önceden belirleyin. Depremin yıkıcı etkisi 10-12 saniye sonra başlamaktadır. Bu süre binayı terk edebilmek için çok önemlidir.
- Kronometreli kaçış uygulaması : Eğer bulunduğunuz noktadan 10-12 saniye içinde bina dışına çıkacak ve güvenli bir açık alana ulaşacak durumdaysanız, bu yolu saptayın.
- Binayı terk ederken mutlaka başınızı yüksekten veya tavandan düşen nesnelerden (tuğla, kiremit, avize v.b) korumalısınız.
- Eğer binayı terk edemiyorsanız; kesinlikle merdivenlerden ve boşluklardan uzak durunuz. Asansör kullanmayınız. Birinci kattan daha yüksekte iseniz atlamayı denemeyiniz.
- “Yaşam kurtarma alanları” yaratınız. Yan yatarak, ayaklarınızı karnınıza çekip ellerinizi de başınızın üstünde kavuşturun.
- Kesinlikle oradan oraya koşmayın ve ayakta durmayın.
- Kolon ve kirişlerden uzak durun.

DEPREMDEN SONRA :
Deprem sonrasında nasıl davranacağınız çok önemlidir. Paniğe kapılmadan söylentilere inanmadan, kurtarma çalışmalarına katılmak gereklidir. Deprem öncesi önlemlerinizi aldıysanız ve depremi az veya çok hasarla atlattıysanız, öncelikle durumunuzu değerlendirin. Bulunduğunuz yapı yıkılmamışsa ve kaçabilecek durumdaysanız kontrollü; hızlı ve dikkatli bir şekilde binayı terk edin (Binadan ayrılırken kapıları dikkatli bir şekilde açın, sarsıntı anında merdivenler bağlantı yerlerinden ayrılmış, tavandan dökülebilecek sıva, beton parçası gibi tehlikeli durumlar olabilir) Çünkü; Hemen ardından gelebilecek bir artçı şok, o ana kadar yıkılmamış binayı yıkabilir.
Binayı terk etmeden önce çevrenizdeki seslere kulak verin, bu sesler, zor durumda olan insanlara ait olabilir. Bu sayede, binadan çıktıktan sonra yapılacak olan yardımlara çok daha hızlı bir şekilde katkıda bulunabilirsiniz. Bu arada eğer yapabiliyorsanız daha önce planladığınız gibi elektrik ve doğal gaz ana vanalarını kapatın. Kurtuldunuz! Bu kez başka sorumluluklar sizi bekliyor.
Binaların dışına çıktığınız andan itibaren kurtarma çalışmalarına yardımcı olmanız gerekir. Verebileceğiniz her türlü destek, yaşam kurtarmak demektir .
Kalabalık mekanları boşaltılırken sakin olmak, toplu ve düzenli hareket etmek çok önemlidir. Felaket sonrası olası karmaşa ortamı için dikkatli olunmalıdır.

EĞER ENKAZ ALTINDA iSENİZ :
Kıpırdayacak durumdaysanız ve kesin bir çıkış yolu görebiliyorsanız, kurtulmak için çaba gösterin. Aksi takdirde durumunuzu koruyun ve sakin olun. Dışarıdan bir müdahale sesi duyana kadar bağırmaya çalışmayın. Fazladan her çaba, size gelecekte gerekli olacak enerjiyi tüketecektir.
İlerleyen saatlerde dışarıya ses verebilecek bir ses kaynağı yaratma yolu bulun. Tencere benzeri bir metale vurulacak bıçak sapı, sert bir yüzeye vurabileceğiniz diğer sert bir cismin olup olmadığını kontrol edin. Çünkü saatler geçtikten sonra böyle bir şey edinme gücünü kaybetmiş olabilirsiniz. Bir ses duyduğunuzda cevap verin, yerinizi ve durumunuzu anlatmaya çalışın.

DEPREM ANINDA TASITTA BULUNANLAR :
Yer sarsıntısını hissettiğiniz anda, paniğe kapılmayın.
Otomobilde:Yolda iseniz, aracınızı yol kenarına çekip, binalardan, elektrik direklerinden veya ağaçlardan uzakta durdurun.
Tünelde: İçinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz, aracınızı durdurup aşağıya inin ve yanına yan yatarak ayaklarınızı karnınıza çekerken, ellerinizi de başınızın üstünde kavuşturun.
Kapalı bir otoparkta: Arabanızın dışına çıkıp, yanına yatınız, üzerinize yıkılacak tavan, tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek, ama yok etmeyecektir.
Araç içinde olduğunuz takdirde, üzerinize düşen bir parça ile ezilebilirsiniz.


DEPREM SIRASINDA DIŞARIDA BULUNUYORSANIZ :
Bina, direk, reklam panosu, duvar gibi devrilebilecek şeylerin uzağında durmak gerekir. Herhangi bir nesnenin altına girmek çok sakıncalıdır. Deprem bitene kadar açık alanda beklenmelidir. Bir başka büyük tehlike de, depremden sonra çıkacak olan yangınlardır Eğer depremde işyeriniz yıkılmadıysa ve hasar görmediyse eve girip doğal gaz , elektrik, LPG tüpü gibi sistemleri ana vanalarından kapatmak gereklidir.
Bunun dışında salgın hastalıklar, yiyecek ve içecek kıtlığı, sel ve artçı depremler gibi ana deprem şokundan sonra devem eden tehlikelere karşı hazırlıklı bulunulmalı ve mutlaka önlem alınmalıdır.

ACİL DURUM ÇANTASINDA BULUNMASI GEREKENLER:
İlk yardım çantası ve kitapçığı (hayatta kalma el kitabı), naylon yağmurluk, su, kuru yiyecekler (kuru kayısı, dayanıklı bisküvi) düdük, cep feneri ve yedek piller , kalem ve kağıt, el radyo ve pilleri, gerekli ilaçlar ve tedavi gereçleri.

ARABA BAGAJI İÇİN:
Bu listedeki eşyalar işyerinizdeki bulunan acil durum çantasındaki gereçlere ektir. Bunları aracınızda ayrı bir yerde bulundurunuz. Çekme halatı ve takoz, zincir , en az dört litre şişe su, konserve yiyecek, kurutulmuş meyve, fındık ve konserve açacağı, yedek kıyafet ve bir sırt çantası, uyku tulumu ve yer battaniyeleri, ilk yardım çantası, ilaçlar, el feneri ve yedek pilleri, su geçirmez kibrit ve mumlar, tuvalet kağıdı ve torbaları, bozukluk içeren para, yaşadığınız bölgenin haritası, kalem ve kağıt, çocuklar için oyuncaklar (oyuncak bebekler), her bir şahıs için tahliye çantası. Aynı zamanda, daima aracınızın benzin deposunu en az 1/4oranında dolu tutun.