Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen dijital tarım pazarının(DİTAP) tanıtımı gerçekleştirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre gıda da üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak DİTAP uygulamaya konudu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir pakdemirli ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun katılacağı DİTAP açılışına ilişkin online basın toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin(TOBB) desteklediği, tohumdan çatala kadar sürecin tek elden yürütülmesini sağlayacak, üretici ile tüketici arasında doğrudan bir bağ kuracak DİTAP ile tarımın tüm payldaşları tek bir platformda buluşacak. Böylece çiftçi ürününe rahatlıkla pazar bulacak, tüketici ve esnaf ise aradığı kalite ve standartda ürünü tedarik edecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, dijital tasarım pazarı ile çiftçimiz ürünlerine pazar bulabilecek, tüketicimiz, esnafımız aradığı kalitede ürünü tedarik edebilecek dedi.Tarımsal alanda Avrupa birincisiyiz
Bakan Pakdemirli, "Tarımsal alan bakımından dünyada 17. olmamıza rağmen tarımsal hasılada Avrupa'da birinci sırada, dünyada ilk 10'da yer almaktayız. DİTAP, tohumdan çatala kadar olan zincirin takip edildiği, üretim ve tedarikin sağlandığı, planlı üretimin yapıldığı pazar olacak. Dijital Tarım Pazarı aracılığı ile çiftçinin pazarlama imkanı artacak, tüketici de makul fiyattan kaliteli ürün alacak" ifadelerini kullandı

Alıcı ve satıcı online bir araya gelecek
Bakan Pekcan da düzeltelim pazarı alıcı ve satıcı online online bir araya getirerek tarımsal üretim ve Ticareti önemli bir ivme kazandıracaktır uygulamaya daha planlı ve öngörülebilir bir üretim yapısı oluşacak küçük üreticilerini pazara erişimi kolaylaştıracak diye konuştu.