Türkiye?de diyabetin son 10 yılda %100 artış göstermesi, spor yapmak ve diyabetle savaşan besinler konusunda daha bilinçli olmak gerektiğini göstermiştir. Kan şekeri kontrolünün sağlanması için sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılması büyük önem taşır. Dolayısıyla şeker hastaları ne yemeli ne yememeli sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Bu besinler sayesinde tip 2 diyabetinizden kurtulmanızı veya tip 1 diyabetinizi kontrol altında tutmanızı sağlayacak diyabetle savaşan besinler..

Faydaları saymakla bitmiyor: Elma
Amerika Tarım Örgütü?nün antioksidan içeriği en yüksek 10 meyve arasında saydığı elma, içerdiği çözünür lifler sayesinde kan şekerini düşürme konusunda önemli görev üstleniyor. Kalorisi düşük, lif içeriği yüksek bu meyvenin günde en az 1 adet tüketilmesi, diyabete yakalanmayı %28 oranında önlüyor. Ayrıca elmanın kabuğuna yakın yüzeyde bulunan kuersetin isimli antioksidan bulunuyor.

Diyabet riskini azaltan kuruyemiş: Badem
Sağlıklı yağ ve protein deposu badem, yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dengesizliğini azaltıcı ve yüksek glisemik indekse sahip olan gıdaların yol açtığı dalgalanmaları düzenleyici etkiye sahiptir. İnsülin direncinin kontrol edilmesini sağlayan bademin çiğ olarak günde 10-15 tane tüketilmesi öneriliyor.Pırasanın kardeşi: Soğan
Diyabet hastalığının komplikasyonlarından en tehlikelisi kalp damar tıkanıklığıdır. Soğan, kalp damartıkanıklığını önleyici etki gösterir. Soğanda, kan şekerini düşürücü özelliği olan kuersetin adı verilen bir madde vardır. Yemekten sonra yükselen kan şekerini kontrol altına almak için soğan suyu içilmesi önerilir.

Lif zengini sebze ve meyveler
Sebze ve meyveler lifli yapılarıyla kan şekerini sabitleyici etkiye sahiptir. Şeker oranı en düşük meyveler; limon, çilek, ahududu, böğürtlen, kivi, greyfurt, avokado, karpuz, portakal ve şeftali gibi meyvelerdir. Şeker hastalığı olanların yağ, sos, tuz eklenmiş sebzeler ile yüksek oranda sodyum içeren konserveleri ve turşuları tüketmeleri doğru değildir. Diyabeti olanların, glisemik indeksi 0-100 arasındaki sebzelerden brokoli, kabak, karnabahar, kıvırcık lahana, marul, turp, biber ve ıspanak tüketmeleri önerilir.

Diyabetle savaşan içecekler: Çay ve kahve
Çay ve kahveyi, diyabetle savaşan besinler arasında gördüğünüzde şaşırdığınızı tahmin edebiliyoruz. Oysa çay doğru demleme ve doğru sıklıkta tüketilmesi durumunda çok iyi bir antidiyabetik besindir. Bunun sebebi içeriğindeki kateşinler ve taninlerdir. Kahve ise, içeriğindeki klorogenik asit sayesinde kan şekeri düzeyini düzenlediği gibi kafein sayesinde pankreastan insülin salgısını artırır. Ayrıca kahvede bulunan potasyum, magnezyum ve çeşitli antioksidanlar kan şekeri dengesini sağlar. Anca önemli nokta doğru miktarda ve şekersiz tüketmektir.Izgara ya da haşlama Olmalı: Yağsız et
Yağsız et, iyi bir protein kaynağıdır. Doymuş yağ oranı daha az olan yağsız et, kolesterol düzeyini düşük tutmak için de idealdir. Bol baharat eklenen et, hazmı zor olduğundan ızgara pişirilerek tüketilmelidir. İşlenmiş kırmızı et, bulyon et ve tavuk tabletleri ve balık yağı şeker hastaları için uygun değildir.

Doğal kan sulandırıcı: Domates suyu
Domates; vitamin, mineral, karbonhidrat, lif ve protein açısından zengindir. Yüksek potasyum içeriği sayesinde enerji veren domatesin taze sıkılmış suyu, şeker hastaları için iyi bir kan sulandırıcıdır. Ayrıca karaciğer yağlanmalarında da etkilidir.

En doğal ilaçlardan biri: Kırmızı biber
Kırmızıbiber içeriğindeki kapsaisin, antioksidanlar, C vitamini ve karotenoidler sayesinde insulin seviyesini dengeleyici etki gösterir.

Asyalı sağlık kaynağı: Tarçın
Günde bir çay kaşığı tarçın, kan şeker seviyesini dengelemekte yararlı olur. Yapılan bir çalışma,Ntarçının uçucu yağında bulunan sinnamil aldehit isimli bileşenin kan şekerinde düşüş sağladığını ortaya koymuştur. Kan şekeri dalgalanmasının beslenme ile ilgili nedenleri; aşırı orada alınan kafein, sorbitol ve ksilitol gibi şeker alkolleri içeren şeker eklenmemiş yiyecekler, sporcu içecekleri, unlu mamuller gibi yüksek miktarda şeker ve yağ içeren yiyeceklerin tüketilmesidir. Şeker hastaları için en uygun beslenme yöntemi; şekerli yiyeceklerden sakınarak posalı ve glisemik indeksi düşük gıdaları tercih etmeleridir. 2030 yılında 330 milyon diyabet hastası olacağı varsayımları mutfağınızda diyabetle savaşan besinler bulunması gerektiğini gösteriyor.