Dünyada yaklaşık 415 milyon diyabet hastası bulunuyor ve bu sayı öngörülere göre gitgide artıyor. Bu nedenle diyabet başlangıcındaki insanlar için önlem almak son derece önemli.

Dünya çapında yaklaşık 415 milyon diyabetli olduğu ve bu sayının gelecek yıllarda önemli ölçüde artacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle prediyabetik aşamadaki ve diyabet başlangıcındaki insanlar için acilen önlem stratejileri önem kazanıyor.

İngiliz bilim insanları tarafından yürütülen araştırmaya göre, hindiba kökü lifi Orafti®Synergy1?in (oligofruktozla zenginleştirilmiş inulin), diyabet riskini azaltmada üç önemli etkiye sahip.

İştahı kontrol edebilmek oldukça zor

Kilo verme hedefli beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri etkili olmakla birlikte, uzun vadede sürdürülebilmesi, iştahı kontrol edebilme ve gıda alımını dengeleme açısından oldukça zor.

Bu düşüncelerden yola çıkan Profesör Gary Frost ve Imperial College Londra?daki ekibinin yaptığı araştırma, BENEO?nun hindiba kökü lifi Orafti®Synergy1?in (oligofruktozla zenginleştirilmiş inulin), diyabet riskini azaltmada üç önemli etkisini ortaya koydu.

Enerji alımını azaltıyor

Yürütülen iki ayrı araştırma, Orafti®Synergy1?in prediyabetik insanlardaki enerji alımını azaltıp kilo kaybını desteklemenin yanı sıra, prediyabetik yetişkinlerin karaciğer ve kas dokularında bulunan yağı azalttığını ve öğün sonrasında insülin salgılarını arttırdığını kanıtladı.
Ayrıca sonuçlar, (fermente) hindiba kökü liflerinin, özellikle diyabet riski altındaki insanlar üzerinde benzersiz metabolik etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Her iki grup da ilk 9 haftalık kilo kaybı döneminde (düzenli beslenme kontrolü ile) yaklaşık olarak kendi vücut ağırlıklarının %5?ini kaybetti.

Fakat Orafti®Synergy1 tüketen grup, takip eden (ve beslenme kontrolü desteği verilmeyen) 9 haftalık kilo koruma döneminde çok daha fazla kilo kaybı gösterdi. Bunun nedeninin, gıda alımında gözlemlenen ciddi düşüş olabileceği belirtildi.

9 haftalık Orafti®Synergy1 takviyesinin ardından katılımcılar, ad libitum yemek testinde yaklaşık 270 kcal daha az tüketti.

[ucluhaber]

Diyabeti önlüyor

İlk defa normal Orafti®Synergy1 takviyesinin, prediyabetik kesimde geleneksel kalori kısıtlamalı yaşam tarzını destekleyerek kilo kaybını arttırdığı kanıtlandı.

Hindiba kökü lifi ile zayıflama

BENEO, Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko, araştırmalarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

?Elde edilen bu sonuçlar prediyabetikler için oldukça heyecan verici. Hindiba kökü liflerinin insanların doğal olarak daha az yemelerini sağladığını biliyoruz.
Elde edilen bu yeni sonuçlar Orafti®Synergy1?in, diyabeti önleme stratejilerindeki muhteşem potansiyelini vurgulayarak, onu yalnızca kilo kaybını destekler bir ürün olmaktan da çıkarıyor. Hindiba kökü lifi, hafif tatlı tadıyla, kolaylıkla insanların günlük beslenme alışkanlıklarından biri haline gelebilir.?.