İzmir?in Ödemiş ilçesinde harekete geçen bazı üreticiler, diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği, şeker oranı düşük organik patates yetiştirmek için bir çalışma başlattı.

Patates üretiminin yoğun olarak yapıldığı Ödemiş ilçesinde, üreticiler ilk kez şeker oranı düşük organik patates yetiştirmek için kolları sıvadı. Levent Korukoğlu, şeker oranı düşük olan patates yetiştirmek için bir çalışma başlattı. Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği patatesler için tohum temin ettiklerini anlatan Korukoğlu, "Diyabet hastaları için patates üretmek amacıyla çalışmalara başladık. Tohumu temin ettik ?şeker patates? ismi verilen patatesi üreteceğiz. Şeker oranı düşük olan patatesi özellikle şeker hastası olanlar rahatlıkla tüketebilir" şeklinde konuştu.

Tarlasında iki yıldır organik patates üreten Levent Korukoğlu, şunları söyledi:

"Organik üretim için gerekli tüm yasal işlemleri yaptım. Aynı zamanda sahada yani üretim alanında da organik üretimin yapılması için tüm gereksinimlerimi yapmaktayım. Organik üretimin birçok fayda sağladığını artık herkes biliyor. Biraz ayrıntıya girmek gerekirse organik üretim önce kendisini koruyor sonra toprağımızı koruyor kirletmiyor. Daha sonra da insanlarımızı koruyor. İlaç kalıntılı olmayan bir ürünü insanların tüketmesini sağlıyor. bugün ikinci yılımızın ikinci hasadını yapıyoruz. Şuan gördüğümüz gibi tohum olan patateslerde bile herhangi bir çürüme söz konusu değil. Dönümde 3 ton organik patates hasadımızı gerçekleştiriyoruz."

[ucluhaber]