1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  dinc53 çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.05.2012 Son online zamanı: 24.12.2013

  Mesajları
  3
  Konuları
  3
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart diyet için püf nokta

  Yaşınız, boyunuz ya da cinsiyetiniz ne olursa olsun fazla kilo sorununuz varsa, İngiltere'nin ünlü gazetesi Mirror'ın diyet yapanlara sunduğu 40 öneriye göz atmanızda yarar var. Bu önerilerle forma girmeniz çok daha kolay olacak.

  Kilo probleminiz var ve denemediğiniz diyet tipi kalmadı. Üstelik sürekli rejim yapmaktan da bıktınız. Bu 40 tüyo, hem yaptığınız diyetin hızlı sonuç vermesini sağlayacak, hem de diyete ara vermek istediğinizde formda kalmanıza yardımcı olacak.

  1 Kahvaltıyı atlamayın
  Diyet yapanlar çoğunlukla kahvaltıyı atlayarak öğle saatine kadar aç kalmayı tercih eder. Ancak böyle çok daha hızlı kilo verildiğini düşünmek yanlıştır. Yapılan araştırmalar, günün en önemli öğünü kabul edilen kahvaltının atlanması durumunda, günün geri kalanında çok daha fazla kalori alındığını gösteriyor.

  2 Yemek yerken dik oturun
  Avustralyalı bilim adamları daha çabuk doymak istiyorsanız, yemek yerken mutlaka dik oturmak gerektiğini savunuyor. Çünkü dik oturulduğunda yenen yemek mideye daha hızlı ulaşıyor ve beyne doyma sinyali daha çabuk gidiyor.

  3 Kendinize zaman verin
  Beyninizin midenizin dolu olduğunu algılaması 20 dakika gibi bir süreyi alır. Bu yüzden yemeğiniz bittiğinde hemen kendinizi tatlılara daldırmayın. Yemek yedikten 20 dakika sonra hala açlık hissediyorsanız o zaman tatlı yiyin.

  4 İçecekler de kalorilidir
  Meyve sularının ya da kola gibi içeceklerin de kalorili olduğunu unutmayın. Bu tür sıvıları aşırı tüketmek yerine sadece suyu tercih edin.

  5 Greyfurt zayıflatır
  Araştırmalar 12 hafta boyunca öğünlerden önce yarım greyfurt yiyen ya da greyfurt suyu içenlerin ortalama bir buçuk kilo verdiği saptandı.

  6 Akşam yemeği için giyinin
  Diyet uzmanı Janette Barber, "Özellikle beli sıkı kıyafetler giyerseniz, kıyafet karnınızı sıkmasın diye çok fazla yemek yiyemezsiniz" diyor.

  7 Aydınlıkta yiyin
  Kaliforniya Üniversitesi uzmanları, "Loş ışıkta yemek yemeyin" uyarısında bulunuyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre bu durum yemek süresini çok daha fazla uzatıyor.

  8 Bedavalardan uzak durun
  "Bir alana bir bedava" önerisi sunan restoranlardan uzak durun, bu tür mönüler çok daha fazla kilo almanıza neden olacaktır.

  9 Kahvaltıda yumurta yiyin
  Kahvaltıda haşlanmış ya da sahanda yumurta yerseniz, gün boyu kendinizi çok daha fazla tok hissedersiniz.

  10 Güneşlenin
  Uzmanlar, güneş ışığının beyni depresyondan uzak tuttuğunu ve kişinin kendini daha az aç hissetmesine neden olduğunu savunuyor. Güneşli bir havada 20 dakika yürüyüş yapmanız iştahınızı kapatabilir.

  11 Kuruyemiş yiyin
  Bir araştırmaya göre (Journal of Obesity) badem ve fındık kilo vermeye yardımcı oluyor. Cips ya da çerez yerine badem veya fındık yiyin.

  12 Yemeklerinize baharat katın
  Sarmısak, zencefil, karabiber ya da kırmızı biber.. Yemeklerinize baharat katın. Bu yağları daha fazla yakmanıza yardımcı olur. Baharatlı yemeklerin verildiği bir deney grubunda diğerlerine oranla yedikten sonra ekstra 45 kalori yaktıkları görüldü.

  13 Süt için
  Her sabah öğlen yemeğine kadar çok fazla acıkmamak için ılık bir büyük bardak süt için. Bu sizi tok tutacaktır.

  14 Kan şekerine dikkat
  Bitki uzmanı Stuart Fitzsimmons, "Eğer şekerli şeyler yemek istiyorsanız yemeklerinize biraz 'Fenugreek' otu katın" diyor. Bu ot sayesinde kan şekeriniz düşmeyecek.

  15 Çorba için
  Kremalı ya da değil ana öğünlerden önce çorba içmeye özen gösterin. Penn Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre eğer böyle yaparsanız günde 100 kalori daha az almış olursunuz.

  16 Yerken için
  Boş mideye içerseniz kan şekeriniz birden düşeceğinden kendinizi çok daha fazla aç hissedersiniz, eğer alkol tüketeceksiniz bunu yemek yerken yapın.

  17 Balık tüketin
  Minnesota'da bulunan Mayo Clinic'in yaptığı bir araştırmaya göre Afrika'da sürekli balıkla beslenen kabilelerde kandaki düşük leptin seviyesi yüzünden iştahları çok daha az oluyor.

  18 Kahverengi beslenin
  Kepekli ekmek, pirinç gibi tahıllı karbonhidratlarla beslenin. Beyaz ekmek ya da pirinç kahverengiye oranla daha fazla kalori içerdiğinden daha fazla kilo almanıza neden olur.

  19 Gülün
  Uzmanlar 15 dakika gülmenin 40 kalori yaktığını söylüyor. Bol bol kahkaha atın.

  20 Protein önemli
  Yüksek protein içeren Atkins türü diyetlerde protein size daha çok tokluk hissi verir. Günde yüzde 20 mg.daha fazla protein alırsanız kiloları daha hızlı yakmaya başlarsınız.

  21 Düzenli uyuyun
  Araştırmalar düzensiz uyuyanlarda iştahı kontrol eden hormonlarında bir bozukluk olduğunu gösteriyor. Eğer uykusuz bir gece geçirirseniz ertesi gün daha fazla yemek yemek istersiniz. Geceleri düzenli uyumaya özen gösterin.

  22 Katı değil sıvı
  Katı yağlardan uzak durun bunun yerine zeytinyağını tercih edin, kolestrol bakımından çok yüksek değerlere sahip olan katı yağlar kalbe özellikle çok zararlıdır. Ama zeytinyağının da yüksek kaloriye sahip olduğunu unutmayın.

  23 Yerken televizyonu kapatın
  Televizyon karşısında otururken mutlaka bir şeyler atıştırmak isteriz, eğer böyle bir huyunuz varsa televizyon karşısında yemek yemeyin.

  24 Süt ürünlerini tüketin
  Her gün bol bol peynir, yoğurt ya da diğer süt ürünlerini tüketin, araştırmalar bu ürünlerin kilo vermenize ve yağ yakmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu ürünleri tüketirken yağsız olanları almaya özen gösterin.

  25 Strese hayır
  'Eat Fat, Get Thin' kitabının yazarı Barry Groves'a göre stresliyken kandaki hormonlarınız sayesinde vücudunuz çok daha fazla yağ depolar. Yerken ve yedikten sonra sakinleşmeye özen gösterin.

  26 Küçük tabaklarda yiyin
  Öğünlerinizi küçük tabaklarda yiyin. Uzmanlara göre küçük tabaklarda yemek yediğiniz zaman doyma hissine daha kolay ulaşıyorsunuz.

  27 Yemeğin rengi önemli
  Neden hiç restoran zincirlerinin logolarında sarı rengi tercih ettiklerini düşünmüş müydünüz? Çünkü sarı renk iştah açma özelliğine sahip. Eğer mutfak duvarlarınız sarı renge boyalıysa bu sizin beslenme tarzınızda da etkili demektir. Mutfak duvarlarınızı maviye boyayın ve yemek tabaklarınızı mavi renkte seçin. Mavi beyine iştah kapatıcı sinyaller gönderir.

  28 Kahvenizi değiştirin
  Cappucino gibi bir kahve yerine sade kahve için. Çünkü arada 300 kalori var.

  29 Çikolatadan keyif alın
  Çikolatakoliklere müjde! Uzmanlar tüketilen çikolatanın antioksidan özelliklere sahip olmasının kalbe çok faydalı olduğuna dikkat çekiyor. Sütlü çikolata yerine bitter çikolatayı tercih edin. Bitter çikolatalar düşük yağ oranına sahipti.

  30 İki bisküvi az yiyin
  Amerikalı bilim adamlarına göre yaşlandıkça yılda ortalama 1 kilo alıyoruz. Eğer diyetinizden iki bisküviye eş değer 100 kaloriyi eksiltirseniz kilo almanın önüne geçersiniz.

  31 Yeşil çay için
  Eğer çay içmeyi seviyorsanız siyah çay yerine yeşil çay için. Metabolizmanızın çalışmasını hızlandıran yeşil çay, aynı zamanda idrar söktürücü özelliğe de sahiptir.

  32 Fıstık ezmesi daha sağlıklı Bir dilim tost ekmeği üzerine tereyağ yerine 10 gr fıstık ezmesi sürüp yediğinizde 4 gr daha az doymuş yağ tüketmiş olacaksınız. Bu da 12 kalori daha az almış olduğunuz anl***** geliyor. Ayrıca fıstık ezmesi yediğinizde kalbe faydalı olan mineral potasyumdan 70 gr. daha fazla almış olacaksınız.

  33 Klimayı düşürün
  Araştırmalar yüksek ısıda çalışan klimalı evler ya da işyerlerinde kalori yakmanın daha az olduğuna dikkat çekiyor.

  34 Yerken kendinizi izleyin
  Yemek masanızın karşısına bir ayna koyun. Amerikalı beslenme uzmanları ayna karşısında yemek yiyenlerin yemeyenlere oranla yüzde 32 daha az yağlı yiyecekleri tercih ettiğini ortaya koyuyor.

  35 Kla*** müzik dinleyin
  Yemek yerken kla*** müzik dinleyin kla*** müzik yemek yeme oranınızı düşürür. Yavaş yavaş yediğinizde beyniniz midenize doyduğu sinyalini daha çabuk gönderir.

  36 Gece karbonhidrat yemeyin
  Geceleri metabolizmanızın yavaşladığını ve vücudunuzun daha çok yağ depoladığını biliyorsunuz. Geceleri açlık hissettiğinizde karbonhidratlı gıdalar yerine meyve suyu veya meyve tercih edin.

  37 Yulaf yiyin
  Müsli yerine yulaf lapasını tercih edin. Yulaf lapası sizi çok daha fazla tok tutar.

  38 Atıştırın
  Eğer akşam yemeğe çıkacaksanız yemeğe çıkmadan bir saat önce bir kase yoğurt yiyerek gidin. Bu sayede açlık hissiniz azalır ve enerji seviyenizi yüksekte tutar.

  39 Ana öğün yeter
  Yemeklerde ana öğünlerde doyun ki tatlıya yer kalmasın. Bol kalorili bir tatlı yerine ana yemeğinizle sofradan kalkın.

  40 Partner desteği şart
  Pittsburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmaya göre bir arkadaşı ya da eşiyle birlikte zayıflayanların tek zayıflayanlara oranla yüzde 95 daha başarılı olduğunu gösteriyor.

  Konu Sinan COSKUN tarafından (14.05.2012 Saat 09:54 ) değiştirilmiştir.

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Çalışanlar için diyet programı
  Beslenme forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 09.11.2017, 17:17
 2. Kanser ve epilepsi hastaları için diyet programı!
  Beslenme forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 25.08.2016, 10:35
 3. Bu diyet başka diyet! Fast-Food yiyerek zayıflayın
  Beslenme forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 08.08.2016, 14:38
 4. Diyet yaparken organlarınızın zarar görmemesi için?
  Beslenme forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 05.08.2016, 16:23
 5. Son Nokta
  Slaytlar forum içinde, yazan linguist
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 10.05.2007, 18:14

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed