Modern yaşamın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine karşı antioksidan özelliği ile son derece şifalı bir bitki biberiye.


Eski zamanlarda, eczacılık ve tıp bu denli gelişmemişken şifayı doğada arayan insanoğlu, bugün tüm gelişmelerin ışığında yeniden geçmişe dönüş yaşıyor. ?Doğaya Dönüş? adı verilen akımı ben doğala dönüş diye yorumlamayı seviyorum. Eskiden kocakarı yöntemi diye adlandırılan ve kimilerimizin küçümseyerek dudak büktüğü bilgiler bugün altın değerinde? Yoğun şekilde araştırmalar yapmamızın, mutfaklarımıza davet ettiğimiz bitkilerde şifa sorgulaması yapmamızın en temel gerekçesi de bu değil mi?

 Modern yaşamın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine karşı antioksidan özelliği ile son derece şifalı bir bitki biberiye. Özellikle et yemeklerine pek yakışan bu bitkiyi aynı zamanda kaynatarak içebileceğinizi biliyor muydunuz? İster hazır yani poşet olarak satın alın ister dalından kopararak kaynatın, tercihiniz hangisi olursa olsun bugün kendiniz için bir biberiye çayı hazırlayın.

 50-100 cm. yüksekliğinde, çiçekleri soluk mavi renkli, çalıya benzeyen, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki biberiye?

Gaz söktürücü, kramp çözücü, antidepresif, antiseptik, deriyi uyarıcı ve aromatik etkilere sahip biberiye hemen herkesin korkulu rüyası kanser, kalp krizi, kronik yorgunluk gibi sorunlar üzerinde son derece etkilidir.
Saç köklerini uyardığı için erken saç dökülmesine karşı friksiyon olarak kullanılabilir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra hazırladığınız çay ile iyice ıslatırsanız saçlarınız daha parlak ve canlılık kazanacaktır.

Biberiyenin bir diğer özelliği de yağ düzenleyici olmasıdır. Tüm hormon ve salgı bezlerinin düzenli çalışmasına da katkıda bulunan biberiyeye mutfaklarınızda daha büyük bir yer açın ve her gün bir iki fincan tüketmeyi unutmayın.