http://www.kalitelihayat.com/dogal-y...iz-var-mi.html

Günümüzde kullanımı giderek artan doğal ürünler ile ilgili birçok farklı görüş mevcuttur.

Son zamanlara kadar çoğu hekim ve tıp kuruluşları çok değişik besinlerden oluşmuş yiyeceklerle dengeli bir şekilde beslenen kişilerin sağlıklarını desteklemek için bu tür sağlık ürünleri almalarına gereksinimleri olmadığını belirtmekteydiler. Fakat iki yılı aşkın bir süreden beri, Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi ve Amerikan Tıp Derneği bile artık sağlıklı beslenmenin vitaminler, mineraller, doğal ürünler ve diğer alternatif ek sağlık ürünleri ile takviye edilmesinin gerekli olabileceğini kabul etmişlerdir.

Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi doğal ürünleri sağlıklı beslenmeye destek olması açısından çoğu kişiye tavsiye etmektedir.

Amerikan gıda ve ilaç Yönetimi’nin Internet sitesini ziyaret ettiğinizde, beslenmeyle ve doğal sağlık destek ürünleriyle ilgili yeni görüşlerini okuyacaksınız. Kuruluş, vitaminler, mineraller ya da lif desteklerinin özel beslenme gereksinimlerini karşılamaya da yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Bu gibi destek ürünlere ihtiyacı olanlar, yaşlılar, çocuklar, hamile kadınlar, astım, şeker, kalp, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi değişik hastalıkları olanlar, stres altındakiler, yiyeceklerini metabolize etmede etkili olan ilaçları alan insanlardır.

Diğer bir deyişle; çok sağlıklı olup sağlıklı ve her gruptan doğru oranlardaki değişik besinlerle beslenen genç erişkin erkekler dışındaki hemen hemen herkes, sağlıklı beslenmeye destek amacıyla doğal beslenme ürünlerinden faydalanabilirler.


Doğal Ürün Destekleri Sağlıklı Bir Beslenmeyi Tamamlar.

Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi “ Destek ürünler sağlık için önem taşıyan yiyeceklerde bulunan besinler ve maddelerin hepsini sağlayamazlar” ifadesini ısrarla eklemeye devam etmektedir.

Biz de sağlığa faydalı yan ürünlerin sağlıklı beslenmenin yerini tutamayacağı konusunda tamamen aynı fikirdeyiz.

Yiyeceklerimizi TÜM yiyecekleri kapsayan yiyecek gruplarından seçmek ve bu seçtiğimiz yiyecek gruplarındaki yiyeceklerden çok değişik yiyecekler seçerek beslenmek tepeden tırnağa sağlıklı olmamız için gereklidir. Ne yazık ki; günümüzün modern dünyasındaki basit yaşam tarzı, sadece beslenme yoluyla vücudumuzun gereksinimi olan besinleri alabilmesini hemen hemen imkânsızlaştırmaktadır. Kaliteli Doğal sağlık destek ürünleri, hayatımızdaki modern beslenme noksanlıklarını tamamlayacak ek besinlerin gerekli kaynaklarını sağlayacaktır.

Modern zamanın ortalama beslenmesinin, tüm besinleri vücudumuza sağlayamadığını ve beslenmemizdeki değişik besin ve vitaminlerin önemini belirten düzinelerce araştırmalar yapılmıştır. Bunların nedeni ise:


· Daha sık ekerek toprağın yararlı besinlerini azaltmak

· Besinlere zararlı kimyasallar karıştıran böcek ilaçları kullanmak

· Toprağı gübrelerken nitrojen ve yapay besinleri kullanmak – sağlığımıza zarar verdiğini bile bile

· Vücudumuzun gereksinim duyduğu besinleri yok ederek güzel görünmeleri için genleriyle oynamak

Yediğimiz yiyecekler artık vücudumuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu tüm yaşamsal besinleri içermiyor.
Doğal Ürün Destekleri Vücudumuzu Kirleten Faktörlerden Korunmamıza Yardımcı Olurlar.

Endüstrileşme, aynı zamanda yeryüzü, sular ve gökyüzünün kirlenmesine neden olmuştur. Bu kirlilik beslenmemizdeki en sağlıklı yiyecek seçimlerimizin bazılarını hemen hemen yok etmiştir. Balıklarımız zehirli cıva ile zehirlenmiştir. Bitkilerimizin besinlerini sağladıkları yeraltı sularımız kimyasallar ve diğer zararlılarla kirletilmiştir. Soluduğumuz hava, sis, duman ve yediğimiz yiyecekler, deri ve ciğerlerimiz yoluyla vücudumuza sızan diğer zehirli kimyasallar ile doldurulmuştur.

Hemen hemen her ülkede yapılan çalışmalar ve araştırmalar, beslenmemizde yer alan ve artık çoğu ya iyice azalmış ya da tamamen yok olmuş besinlerin çoğunun vücudumuza hayati destek sağladığını ispatlamıştır. C, D, E ve B kompleks grubundaki vitaminler, CoQ 10 benzeri enzimler ve bazı sebze ve balıklarda bulunan gerekli yağ asitlerinin hepsi antioksidan depolarıdır. Bu antioksidanlar, kirlilik ve metabolizma yoluyla vücuda gelebilecek zararları önleyici hayati bir rol oynamaktadırlar.


Doğal Ürün Destekleri Gerekli Besinleri İçeren Yiyeceklerin Yok Olmasına Yol Açan Yöntemleri Etkisiz Hale Getirirler.

Modern yiyecek üretim metotları ilave besinlerimizi yok etmektedir. Yiyeceklerimizin çoğu tabaklarımıza gelinceye kadar, aynı besinin bundan 50 ya da 100 yıl kadar önceki besin değerinin sadece küçük bir parçası kalmıştır. Bu çok işlenmiş yarı hazır yiyeceklerimize kendi kişisel tat tercihlerimizi de ekleyince, kötü beslenmeyle bağlantılı hastalıkların oranlarının neden bu kadar fırladığına şaşmamamız gerekmektedir.


Kaliteli Doğal Ürün Destekleri Modern Beslenmenin Yokettiği Besinleri Yerine Koyar.

Yiyeceklerimizde eksik olan ve yüksek kaliteli doğal sağlık destekleri arasında, biotin, lutein, C, D, E vitaminleri ile bütün B vitaminleri, alfa lipoik asit ve dehidroepiandrosteron’u (DHEA) sayabiliriz.

FDA Beslenme ürünlerini, ilaç olarak görmediğinden, denetleme ve düzenlemelerini yapmadığı için doğal ürün üreticileri, ürünlerinin muhteviyatının kalitesi, paketlenmesi günlük alım miktarı ve doğru etiketlenmesi konularında kuralları kendileri koyduklarından bu doğal ürünlerin akıllıca seçimi de çok önemli bir hale gelmektedir.