"Taze"liğin sağlıkla ilişkilendirilmesinin giderek artması dondurulmuş gıda endüstrisini alarma geçirdi.

Amerikalı dondurulmuş gıda üreticileri dondurulmuş gıdaların itibarını yükseltmek için 50 milyon dolarlık bir kampanya başlattı. Üreticiler kampanya için ülkenin iki büyük reklam ajansını tuttu.

Beslenme uzmanı ve ConAgra Gıda şirketi yöneticisi Kristin Reimers; manavlarda ve market raflarında bulunan sebze meyvelere gerçekten taze denemeyeceğini, olsa olsa "ham" kelimesinin kullanılabileceğini söyledi. Reimers, bu sebze ve meyvelerin çoğu kez günler boyunca taşındığını ve raflarda beklediğini belirterek bu gıdaların toplanmasıyla tüketilmesi arasında en az bir hafta olduğunu vurguladı.

Kristin Reimers; dondurulmuş sebzelerin besin açısından ham sebzelerden çok daha zengin olduğunu iddia etti.

Kristin Reimers'ın başkanı olduğu ConAgra, General Mills, Heinz, Kellogg gibi sektörün büyük üreticileri ile birlikte kampanyaya dahil olan şirketlerden biri. Kampanya ile tüketicilere dondurulmuş gıdanın yararları ve özellikleri ile ilgili olumlu mesajlar verilecek.

Sektör temsilcilerinin kampanyasına destek veren Amerikan Dondurulmuş Gıda Enstitüsü Başkan Yardımcısı Corey Henry; "Dondurulmuş gıdanın değeri konusunda çok farklı tartışmalar oldu. Şimdi üreticiler dondurulmuş gıdanın değerini anlatmak için bir araya geldi" dedi.  Henry, kampanyanın ilerleyen günlerde başlayacağını ekledi.

Buzdolaplarına şöyle bir bakıldığında dondurulmuş gıda sektörünün pek de tehlikede olmadığı düşünülebilir. Dondurulmuş sebze satışları geçtiğimiz yıl yüzde 1 artarak 5.7 milyar dolara yükseldi. AFFI verilerine göre dondurulmuş meyve satışı yüzde 8 kadar artarak 422 milyon dolar oldu. Bunun yanında donmuş kahvaltılık satışları reklamlar vasıtasıyla yükselmeye başladı.

Tazelik temalı reklamlar ve 35-44 yaş arasındakilerin uzun ömürlü gıda satın alma oranının düşmesi üreticileri endişelendirmeye başladı. Sektör tarafından yapılan araştırmalarda insanların dondurulmuş gıdaların besin değeri konusunda endişeler taşıdığı ve bu konuda genel bir algı oluşmaya başladığı ortaya çıktı.  Kampanya fikri bu şekilde doğdu.

Buharla pişirme teknolojisinin gelişmesiyle (özel tencere, tepsi ve aparatlar) dondurulmuş gıdaların pişirilmesindeki sorunları azalttığına dikkat çeken üreticiler yeni tekniklerin de teşvik edileceğini belirtti. Dondurulmuş gıdaların vakit açısından da insanların yaşamlarını kolaylaştırdığı da kampanyada vurgulanacak detaylar arasında yer alıyor.

Taze gıdalar ile donmuş gıdaların besin içeriği karşılaştırılarak yapıla araştırmalarda dondurulmuş gıdaların da en az diğerleri kadar iyi olduğu bulundu. Ancak bu konuda da çeşitli kriterler var. Gıdalar dondurulmadan ne kadar zaman önce toplandı, hangi işlemlerden geçti gibi. Teknoloji ne kadar gelişse de bu konu hala tartışmalı olmaya devam ediyor. Tercih ise tüketicinin.