İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin başlattığı projede Ege mutfağının geleneksel yemek tarifleri dünyanın dört bir tarafındaki restoranlarda servise sunulacak.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Ege mutfağına özgü lezzetlerin dünyaya açılması için dünyanın önde gelen kentlerinde "franchise" (markanın kullandırılmasına dayanan iş ilişkisi) yöntemiyle "Aegean" (Ege) restoranları açmak üzere proje başlattı.

Dünyada döner ve kebaplarıyla nam salan Türk mutfağının, ot yemekleriyle öne çıkan Ege mutfağıyla da tanınması amacıyla uluslararası restoran zinciri oluşturulması hedefleniyor.

İlki gelecek yıl Paris'te açılması planlanan, sonrasında dünyanın önde gelen kentlerine de yayılması hedeflenen restoranlar için geleneksel tarifler ile ortak bir menü oluşturulması için çalışma yapılıyor.

Projeyle ilgili bilgi veren İEÜ Mütevelli Heyeti ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, gastronominin bir sektör haline geldiğini, turizm için de önemini artırdığını, geleneksel lezzetlerin artık en önemli turistik zenginlikler arasına girdiğini ifade etti.
*