Günün anlam ve önemi hakkında konuşan Marka Koruma Grubu (MKG) Sözcüsü Dr. Ali Ercan Özgür, Türkiye?de sahte ve korsan ürün ticaretinin yılda 11 milyar dolara yaklaştığını bildirdi.

"26 Ocak Dünya Gümrük Günü" dolayısıyla bir açıklama yapan Marka Koruma Grubu (MKG) Sözcüsü Dr. Ali Ercan Özgür, sahte, taklit ve korsana ilave olarak kaçak ticaretinin de her yıl milyarlarca liralık vergi kaybına neden olduğuna işaret ederek, yasadışı ticaretin, Türkiye'ye ciddi yatırımlar yapan, on binlerce kişiye istihdam sağlayan, vergi geliri üreten yatırımcıların fikri mülkiyet haklarını gasp ettiğini vurguladı. Yasadışı ürün ticaretinin, tüketici güvenliği ve sağlığı açısından da önemli bir tehdit oluşturduğunu belirten Özgür, tüketicilerin sahte ürünler nedeniyle uğradıkları mağduriyeti, hatta ölümle sonuçlanan trajedilerin sosyal medyadan duyurulduğunu belirtti. Resmi kurum ve kuruluşlar, meslek örgütleri, şirketler bu tür felaketlere neden olan yasadışı ticaretle mücadele konusunda önemli adımlar attığını da açıklayan Özgür, bu cezalardan bir kaçını şu şekilde sıraladı:

- Cezaların caydırıcılığının artırılması,

- Sıkılaştırılan denetimler sayesinde yakalamaların artması.

Ancak tüm bu çabaların başarıya dönüşebilmesi için vatandaşların duyarlılığı da bir o kadar önem taşıdığının altını çizen Özgür, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın "ALO 136 İhbar Hattı"nı yeniden aktif hale getirerek, mücadeleye ortak olmak isteyen tüketiciler için bir iletişim platformu oluşturduğunu hatırlattı. 2013 yılında sorumlu vatandaşların aramaları sayesinde 19 milyon liralık kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldığını da anlatan Özgür, ayrıca ihbarda bulunup, yasadışı ürünlerin yakalanmasını sağlayan vatandaşların ikramiye ile ödüllendirilmesi uygulaması kapsamında, 2014 yılında 5-6 milyon TL para ödülü dağıtıldığı da açıklandı. 

Marka Koruma Grubu (MKG) Sözcüsü Dr. Ali Ercan Özgür, son olarak vatandaşlardan duyarlılıklarını artırarak sürdürmelerini beklediklerini sözlerine ekledi.