Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP 21 Paris?in ev sahipliğiyle devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü?nden (WHO) dikkat çekici bir uyarı geldi.

Dünya Sağlık Örgütü, eğer önlem alınmazsa 2030?dan sonra küresel ısınmayla bağlantılı sağlık sorunlarından kaynaklanan ölümlerin yılda ortalama 250 bine ulaşacağının altını çizerek: ?Sağlık konusu iklim değişikliği anlaşmasının merkezinde yer alıyor. Bu, 1992?deki orijinal anlaşmanın yazımındaki üç temel gerekçeden de biriydi. İklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin bu denli kaygılı olmamızın sebebi ise karşı karşıya kaldığımız çoğu salgın hastalık sorunlarının iklim koşullarıyla olan hassas bağlantısıdır.? açıklamasında bulundu.

Kurum bünyesinde görevli bilim insanları salgın hastalıkların yanı sıra iklim değişikliğinin yakın gelecekte doğuracağı diğer coğrafi sorunların tehditlerine de vurgu yapıyor. Bu tehditlerden bazıları buzulların erimesi sonucu deniz seviyesinin yükseldiği Bangladeş ve Senegal?de pirinç tarlalarını su basmasını, içme sularının kirlenmesini gösteriyor. Söz konusu ülkelerde binlerce kişi yer değiştirmek zorunda kalmış durumda.

[ucluhaber]