Dünya?nın en büyük tarım makineleri fuarlarından olan EIMA?nın Türkiye?de gerçekleştirilmesi planlanıyor. Makine Tanıtım Grubu (MTG), Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) ile 12-16 Kasım 2014?te...

Dünya?nın en büyük tarım makineleri fuarlarından olan EIMA?nın Türkiye?de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Makine Tanıtım Grubu (MTG), Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) ile 12-16 Kasım 2014?te İtalya?nın Bologna kentinde düzenlenen EIMA Tarım Makineleri Fuarı'na damgasını vurdu. Ayrıca katılımcı firmaların yeni iş anlaşmaları, siparişler ve ortaklık önerileri ile fuardan dönen MTG?nin, EIMA?nın önümüzdeki yıl Türkiye?de yapılması konusunda görüşmeler yaptığı belirtildi.

Türk tarım makineleri ihracatından aldığı yüzde 13 payla lider konumda olan İtalya?da sektör profesyonellerinin buluştuğu bu önemli platformda, Türk makine sektörüne ilişkin bilgiler aktarıldı. Makine Tanıtım Grubu?nu temsilen fuarda bulunan Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan, sektör adına temaslarda bulundu. Karavelioğlu ve Armağan, AGRIEVOLUTION (Global Alliance for Agriculture Equipment Manufacturing Associations), FICCI (Federation of Indian Chambers of Commerce and Industry) üyelerinin üst düzeyde temsilcilerinin de bulunduğu 150 kişinin katıldığı ve Türk-İtalyan Tarım Makinesi üreticilerini bir araya getiren kokteyle de ev sahipliği yaptı. İtalya Tarım Makineleri Federasyonu (FEDER UNACOMA) Başkanı Massimo Goldoni?nin de bulunduğu kokteylde, Türkiye ve İtalya tarım makineleri sektörleri arasındaki işbirliğini artıracak faaliyetler ile EIMA?nın Türkiye ayağının organizasyonu görüşüldü.

"Türkiye, 96 imalatçısı ile EIMA?ya en güçlü katılımı gerçekleştiren ülkelerden biri oldu."

MTG Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, Türkiye'nin, Avrupanın 1?inci, dünyanın 7?inci büyük tarım ekonomisine sahip olduğunu açıklayarak, tarım makinelerinin herkesten önce kendi çiftçimizin ihtiyacına cevap verebilmek üzere büyümesi, gelişmesi ve güçlenmesinin kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

Ayrıca, Türkiye'nin Avrupa?dan sonra dünya çiftçisine Avrupa kalite standardında traktörler de dahil, neredeyse bütün tarım makinelerini sunabilen önemli ülkelerden biri haline geldiğini vurgulayan Karavellioğlu, Agritechnica-Hannover Fuarı?ndan sonra EIMA-Bologna Fuarı da Türk firmaları açısından çok verimli ve başarılı geçtiğini, sektördeki gelişmeleri yakından izlemenin yanı sıra, pek çok katılımcı firma fuardan yeni iş anlaşmaları, siparişler ve ortaklık önerileri ile dönüldüğünü de bu durumun Türk Makine sektörünün olduğu kadar Türk Makinecisinin de gururu olduğunu açıkladı.

Son olarak, Makine Tanıtım Grubu'nun yeniden Türk üreticileri, TARMAKBİR ve POMSAD ile beraber, 22-26 Şubat 2016?da Paris?te düzenlenen SIMA Fuarı'na bir çıkarma yapmaya hazırlandığı bilgisi paylaşıldı.