Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker?in katılımı ile Türkiye?de bir ilk olan Geofit Bahçesi?nin açılacağını sizlere duyurmuştuk.

Dünyanın en büyük Geofit Bahçesi'nde farklı ekolojiler oluşturularak, bitkiler doğal ekolojisine uygun şartlarda muhafaza edilecek. Ülkemizde açılışı gerçekleşen Geofit Bahçesi'nde yürütülecek faaliyetleri hatırlatacak olursak;

- Öncelikle, Türkiye geofitlerinin tamamının koleksiyonları oluşturularak muhafazası sağlanacak ve gelecek nesillere aktarılacak.

- Nesli tehlike altında olan ve hızla azalan veya nadir bulunan bitkiler; koruma altına alınacak, üretimleri yapılacak, tohumları muhafaza edilecek ve doğal popülasyonunu zenginleştirme projeleri uygulamaya konacak. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar; konferans, seminer, sergi, gösteri ve yayınlarla tanıtılacak.

- Okul öncesi ve okul çağı çocukları ile lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve vatandaşlarımıza yönelik çeşitli eğitici, öğretici, eğlendirici kurs ve programlar düzenlenecek.

- Ekonomik potansiyele sahip geofitler üzerinde çeşit geliştirme çalışmaları yapılarak ülke tarımına ve ekonomisine kazandırılacak.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulan Geofit Bahçesi'nin açılış törenine Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Bakan Eker, tarımı sadece kırsal alanda yaşayan köylü vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek olarak görmediklerini söyleyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:"Biz tarıma hep stratejik baktık. Hem ülkesel, hem bölgesel, hem küresel anlamda. Türkiye'nin bu sahadaki önemli bir servet alanını, kalıcı servet alanını nasıl geliştirir, nasıl zenginleştirir, nasıl dünyanın önemli ülkeleri arasına yerleştiririz diye düşündük".