1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  07 Jan 09
  Yaş
  39

  Mesajları
  6
  Konuları
  6
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  255
  Harcanan
  0
  Kalan
  255

  Standart E. koli nin teşhis ve analizleri

  E.coli Analizleri  Genel bilgiler
  EColi, bütün dünyada üzerinde en çok çalışılan canlı türlerinden biridir. İlk kez 1885 yılında Theodor Escherich tarafından izole edilmiştir. Önemi, sadece gıda mikrobiyolojisinde lokal kirliliğin belirlenmesindeki kullanımından değil, bundan daha önemli olarak genetik yapısı en iyi bilinen canlı türü olmasından dolayı genetik araştırmalarda kullanılmasından gelmektedir.
  Enterobacteriaceae familyasının koliform grubu içinde yer alır. Koliform grup denince, aerob ve fakültatif anaerob, Gram negatif, spor oluşturmayan ve 35 °C 'de 48 saat içinde laktozdan gaz ve asit oluşturan tüm çubuk bakteriler anlaşılır. Bu tanım içinde E. coli Tip I ve Tip II, Enterobacter cloacae, Enterobacter aerogenes, Klebsiella pneumoniae ve Citrobacter freundii bakterileri koliform grubu oluşturur. Koliform grup içinde sadece E. coli doğrudan barsak kökenlidir. Grubun diğer üyeleri doğal olarak toprakta bulunabilir. Bu nedenle gıdalarda, içme ve kullanma sularında, deniz ve göllerde E. coli bulunmasına izin verilmez. Bir yerde E. coli' ye rastlanması orada doğrudan veya dolaylı olarak dışkı bulunduğunun göstergesidir.
  E. coli farklı antijenik özellikleri ile çok sayıda suş ve serotipe ayrılmaktadır. Bazı suş ve serotipler insan ve hayvanlar için patojenite gösterir. Özellikle buzağı, kuzu, ve civcivlerde önemli ekonomik kayıplara yol açabilen kolibasillosis etmenidir. İneklerde mastitis, kanatlılarda hava kesesi yangısı ve koligraniloma, kedi ve köpeklerde idrar yolları enfeksiyonları sık rastlanan E. coli enfeksiyonlarıdır. E. coli, insanlarda safra ve idrar yolları enfeksiyonları ve karaciğer apsesi oluşturur. İnsanlarda nadiren septisemi yapar. Süt çocuklarında epidemik gastroenteritis yapar.
  Enterohemorajik E. coli grubunda yer alan 0157:H7 serotipi kanlı diyare ve bağırsak iltihaplanmasına (hemorajik kolitis ve hemolitik üremik sendrom ; HUS) neden olan gıda kaynaklı bir patojendir. E. coli serotiplerinin birçoğunun sağlıklı hayvanların ve insanların bağırsak sisteminde yaşamasına ve zararsız olmasına rağmen, bu serotip kanlı diyareye neden olan toksinler üretmektedir.  Dosya türü : doc

  Şifre : www.forumfood.net
       Dosya Şifresi : www.forumfood.net
   (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
   Dosya Boyutu : 628,9 KB (Kilobyte)
   İndirme Sayısı : 38 Kez


  •    Alt 06-02-2007'den beri

   Advertising

   advertising
   Mesajları
   1
   Konuları
   0
   Eklentileri
   0

     
    

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Yem Analizleri
  Kimyasal Analizler forum içinde, yazan okhan
  Yorum: 5
  Son Mesaj: 02-05-2012, 15:37
 2. et analizleri
  Ders Ödev ve Raporları, Staj Raporları forum içinde, yazan sehert
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 29-07-2008, 11:07
 3. Gıda zehirlenmeleri nasıl teşhis edilir?
  DİĞER KONULAR forum içinde, yazan gıdacıfatma
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 22-12-2007, 18:09
 4. Kuş gribi teşhis aleti geliştirildi
  SAĞLIK forum içinde, yazan yelly
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 29-09-2007, 21:53

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed