Gıda enflasyonundaki yükselişi düşürmek için ithal gıdaya izin vereceklerini ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, açıklamalarda bulundu.

Bakan Zeybekçi, bu yıl ilk çeyrekte yüzde 1.5, ikinci çeyrekte ise bunun üstünde bir büyüme beklediğini söyleyerek, yılın tamamında yüzde 4?lük bir tahminin yakalanacağını ifade ederken, enflasyona etkisi yüksek olan gıdada bazı ürünler için ürün ve miktar bazında ithalat izni verilebileceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası?nın yıl sonu için öngördüğü yüzde 9?luk gıda enflasyonun gerçekçi verilere dayandığını vurgulayan Bakan Zeybekçi, "Ancak şu andaki yüzde 14'lük gıda enflasyonu tam anlamıyla spekülatif. Birileri seçimleri fırsat olarak kullanıyor. Şu anda mesela patates ile ilgili problem olmamasına rağmen patates fiyatlarındaki artışı hiç bir akıl kabul etmiyor ama seçimlerin etkisiyle stok yapıp piyasayı kontrol ederek bunu kullanıyorlar" dedi. Bir hafta içinde patates fiyatlarında beklentilerin çok üstünde bir düşüş görüleceğini kaydeden Zeybekci, "Bir çok yerden patates piyasaya girecek, sebze fiyatlarında da piyasadan etki gelecek... Geçen sene eksi baz etkisi oluşturdu; bu sene pozitif olduğu için enflasyon açısından iyi bir etki olacağını düşünüyorum. Bu Nisan'da olmadı ama Mayıs'ta mutlaka olacak. Çünkü Mayıs'ta iklim ya da tarımın verdiği hiç bir negatif etki kalmamış olacak" dedi.