Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı?nın süneye karşı mücadele kapsamında yaptığı uygulamalar ile ekonomi 9 milyon dolar kazandı.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı?nın süneye karşı mücadele kapsamında yaptığı uygulamalar ile ekonomi 9 milyon dolar kazandı.Biyolojik mücadele kapsamında yapılan çalışmalar ile ürün kalitesinde de artışlar meydana geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı süne ile mücadele başlattığı ve ürettiği böcekleri insan sağığını korumak adına doğaya bıraktı.
Son 8 yılda toplam 84 milyon 204 bin parazit üretimi yapılarak, doğaya bırakılan faydalı böceklerin doğada rahatça yaşamaları ve uygun eko sistem için 2004 yılından itibaren 6 milyon 400 bin fidan dikildi. Faydalı böceklerin doğaya bırakılmasıyla birlikte doğal denge yeniden sağlanarak yüzde 90 oranında ekonomik zarar önlendi.

Kimyasalların miktarının düşmesi doğadaki dengeyi büyük oranda sağlayan  Bakanlığın ,etkin ve başarılı bir şekilde uygulanan biyolojik mücadele çalışmaları sonucunda ürün kalitesini de büyük oranda yükselttiği gözlendi. Buna örnek buğday gösterildi.