15. FAO Balık ve Su Ürünleri Komitesi (COFI) Balık Ticareti Alt Komitesi toplantısı 22-26 Şubat tarihleri arasında Fas?ın Agadir şehrinde yapıldı. Detaylar haberimizde?

Fas?ta düzenlenen toplantıda öne çıkan konular arasında uluslararası balık ticaretindeki ilerlemeler, tedarik zincirlerinin güçlendirilmesi, balık avlama, Soyu Tükenmekte Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticareti Anlaşması (CITES) ile ilgili faaliyetler, giderek artan su ürünleri talebinin ticaret üzerindeki etkileri, gıda güvenliği ve güvencesi yer aldı.

Balık ticaretinin sanıldığından daha önemli olduğunu belirten FAO Balıkçılık ve Tarım Politikaları ve Kaynaklar Departmanı Genel Müdürü Audun Lem, bu toplantının FAO, üye ülkeleri ve sektör temsilcilerinin balıkçılık sektöründeki yeni trendleri, fırsatları ve zorlukları anlamalarına ve balıkçılık sektörünü sürdürülebilir şekilde geliştirmenin yollarını bulmalarına yardımcı olacağını söyledi.

FAO tarafından düzenlenen bu toplantıya FAO üyesi ülkelerin yanı sıra sivil toplum örgütleri ve endüstri liderleri de katıldı. Bu da, balıkçılık sektörüne dair her şeyin en ince ayrıntısına kadar masaya yatırılmasına olanak sağladı.

[ucluhaber]