Antalya'nın Akseki ilçesinde vatandaşlar, yaylalardan topladıkları kekiğin...

Antalya'nın Akseki ilçesinde vatandaşların geçim kaynağı haline kekik; yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, şeker hastalığına iyi gelmekte ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engellemektedir.

İlçe merkezi ve köylerde yaşayan vatandaşlar, yaylalardan topladıkları kekikleri kuruttuktan sonra satışa hazır hale getiriyor. Vatandaşlar, kekiğin kilogramını 15-20 liradan satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Yaylalarda kekik toplayan Osman Ceylan, günde 50-60 kilogram kekik topladıklarını anlattı.

Yüksek rakımlı Göktepe Yaylası'nda taşların arasından çıkan kekikleri toplayarak kışın yemeklerde ve hastalıklarda içecek olarak kullandıklarını ve sattıklarını belirten Ceylan, şöyle devam etti:

"Yörede kekik bitkisi bolca bulunuyor. Yöremizde yetişen kekik, diğer yörelerdekinden çok daha kalitelidir. Yaylada havanın temizliği ve rakımın yüksek oluşu kaliteyi ortaya çıkarıyor. Farklı yörelerden vatandaşlar gelerek bu yöreden kekik satın alıyor."

En İyi Kekik Toros Dağları'nda Yetişiyor

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden emekli olan ve Akseki'de bitki türleri üzerine araştırma yapan Prof. Dr. Oktay Yeğen ise kekiğin güneşli iklime sahip yüksek rakımlı ve taşlı Toros Dağları'nda yetiştiğini söyledi.

"Dünyada yaklaşık 100 kekik türü yetişiyor, bunun da 33'ü Türkiye'de. En iyi kekik ise Akseki ve çevresinde bulunuyor" diyen Yeğen, ihracat için kurutulmuş kekik bitkisinin yağ içeriğinin en az yüzde 2-3 olması, bunun da yüzde 60-70'inin "carvacrol' olarak isimlendirilen maddeden oluşmasının istendiğini anlattı.

Bu özelliğe sahip kekik bitkisinin doğal olarak en iyi 600-900 metre rakımda ve Akdeniz bölgesinde yetiştiğini vurgulayan Yeğen, şunları kaydetti:

"Yapılan tıbbi araştırmalar, kekiğin içerdiği maddelerin uygulandığı sıcakkanlı hayvanların hücrelerinden salgılanan serbest radikalleri bağlayarak sağlık açısından birçok fayda oluşturduğunu göstermiştir. Kekiğin, içeriğindeki maddelerle vücutta hücre koruma sistemlerini geliştirmesiyle antioksidan, kanser oluşumunu engellemesiyle antikanserojen, diyabet hastalığını engellemesiyle antidiyabetik ve vücuttaki kolesterol oranını ayarlamasıyla antikolestremik özellikler taşıdığı gösterilmiştir. Bu özellikleriyle kekik yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, şeker hastalığına iyi gelmekte ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engellemektedir."