Uzm. Dyt. Seba Sarıtepe, ergenlik döneminde nasıl beslenilmesi gerektiğini anlattı.

Yetişkinliğe ilk adım olan ergenlik döneminde beslenme, bedensel ve ruhsal gelişim için oldukça önemlidir.

Ergenlik döneminde beslenmenin önemini vurgulayan Uzm. Dyt. Seba Sarıtepe, Gıda Gündemi'ne şu ifadeleri kullandı:?Ergenlik döneminde doğru beslenme, yaşam boyu sürecek olan beslenme alışkanlıklarını oturtmak ve kişide olması gereken büyüme ve gelişmeyi sağlamak adına çok önemlidir. Yetersiz beslenme büyüme geriliği gibi problemlere sebep olurken, yüksek enerjili ve yanlış bir beslenme ise obezite ve beraberinde oluşabilecek hastalıklara davetiye çıkarır.?

?Uzmandan destek alınmalı?

Ergenlik döneminde en çok karşılaşılan durumların fast-food tüketimi olduğunu belirten Sarıtepe,?Bu dönemde özellikle yeme ve davranış bozukluklarına sıklıkla rastlanır. Kişide iştahsızlık veya aşırı tüketim, beden algısında bozukluk gibi durumlarla da karşılaşılabilir. Bu noktada özellikle ailelere büyük bir görev düşüyor. Ergen bireyleri bilinçlendirmek için mutlaka bir uzmandan destek alınmalı, ve o yaşlarda genelde rol model olarak görülen aile büyükleri ergen bireylere örnek olmalıdır.? ifadelerini kullandı.

?Bedenimiz mutlu olursa biz de mutlu oluruz?Uzm. Dyt. Sarıtepe, ergenlik dönemindeki bireylerin paketli gıdalar tüketmemesi gerektiğini vurguladı ve beslenme önerilerini madde madde sıraladı:

*Hazır ve paketli gıdalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
*Günlük besin tüketiminde yeterli miktarda sebze ve meyvelere yer verilmelidir.
*Süt ve süt ürünleri ara öğünlerde ve ana öğünlerde mutlaka tüketilmelidir.
*Kahvaltı atlanmamalıdır.
*Sağlıklı bir menüde kahvaltıya mutlaka yer verilmelidir.
*Bunu alışkanlık haline getirilmesi adına kahvaltının önemi mutlaka vurgulanmalıdır.
*Su tüketimi atlanmamalıdır.
*En önemlisi de egzersizi bu yaşlarda hayatımıza sokmalı ve alışkanlık haline getirmeliyiz.

Sarıtepe; "Unutmayın, bedenimiz mutlu olursa biz de mutlu oluruz." ifadesiyle ergenlik döneminde doğru beslenmenin önemine bir kez daha vurgu yaptı.


Gıda Gündemi Özel Haber / Özlem İnci Sesüren